Formula E: Διακοπή του 11ου E-Prix στη Νέα Υόρκη

Το 11ο E-Prix της Formula E διακόπηκε οριστικά λόγω βροχής, η οποία προκάλεσε καραμπόλα στην αγωνιστική διαδρομή.

Ακούστε το άρθρο

Απρόσμενο ήταν το φινάλε για τον πρώτο από τους δύο αγώνες της Formula E, οι οποίοι έλαβαν χώρα στη Νέα Υόρκη. Συγκεκριμένα, μία ξαφνική καταιγίδα έφερε χάος, ατυχήματα αλλά και κόκκινη σημαία στο 11ο EPrix. Μάλιστα, ο νικητής του αγώνα είναι ο Nick Cassidy.

Formula E: Ο Μιτς Έβανς κυρίαρχος στη Τζακάρτα!

Μία ξαφνική μπόρα άλλαξε τα πάντα

Η ξαφνική μπόρα κατά τη διάρκεια του 11ου E-Prix προκάλεσε αρκετές ανατροπές στα αποτελέσματα του αγώνα. Αρχικά, η καταιγίδα έκανε την εμφάνιση της 10 λεπτά περίπου πριν πέσει η καρό σημαία.

Η μεγάλη ένταση της μπόρας οδήγησε τους υπεύθυνους του αγώνα στην επιβολή του Full Course Yellow καθεστώτος. Επέβαλαν, δηλαδή, την παύση του αγώνα, όπως την επιβάλει το καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας από τη Formula 1.

Ακόμη, η καταιγίδα προκάλεσε διάφορα συμβάντα και μία μεγάλη καραμπόλα λόγω της ολισθηρότητας της πίστας. Αυτός ήταν και ο λόγος εμφάνισης της κόκκινης σημαίας, καθώς και της οριστικής διακοπής του αγώνα.

Formula E: Η McLaren με… «καρδιά» Nissan!

Τα αποτελέσματα του 11ου E-Prix της Formula E

Το άρθρο 41.9 των αγωνιστικών κανονισμών ορίζει ότι η τελική κατάταξη του αγώνα προκύπτει από τη σειρά κατά τη διάρκεια του γύρου πριν από τη διακοπή. Έτσι, λοιπόν, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Nick Cassidy και τον ακολούθησαν ο Lucas Di Grassi και ο Robin Frijns. Μάλιστα, η αρχική κατάταξη ήταν διαφορετική λόγω της καραμπόλας, αλλά ο κανονισμός έφερε περαιτέρω ανατροπές.

H Nissan e.dams πανέτοιμη για το E-Prix της Τζακάρτα

Τέλος, η μεγαλύτερη ποινή των αγωνοδικών της Formula E αφορά τον Edoardo Mortara. Ο συγκεκριμένος ξεπέρασε το όριο ταχύτητας υπό καθεστώς FCY και έλαβε 5 δευτερόλεπτα ποινή. Και προφανώς έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου, πέφτοντας στην 9η θέση.