Formula E: Ο Βρετανός Alex Lynn νικητής στο Λονδίνο

Ο Alex Lynn κατέκτησε την πρώτη θέση στον 13ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της Formula E στο Λονδίνο με την Mahindra Racing.

Ακούστε το άρθρο

Ο Alex Lynn κατέκτησε την πρώτη θέση στον 13ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της Formula E στο Λονδίνο για λογαριασμό της Mahindra Racing.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ABB FIA Formula E επέστρεψε στο Λονδίνο, μετά από μία πενταετή απουσία, και το έκανε δυναμικά! Για πρώτη φορά στον παγκόσμιο μηχανοκίνητο αθλητισμό διεξήχθη ένα σιρκουί, ταυτόχρονα, σε ανοικτό και κλειστό χώρο!

Νικητής του Heineken® London E-Prix για τον 13ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στον αγώνα της Κυριακής, όπως αναφέραμε, ήταν ο Βρετανός Alex Lynn της Mahindra Racing, ο οποίος κατέκτησε την υψηλότερη θέση στο podium και το κατάφερε στην πατρίδα του!

Μαζί του στο βάθρο των νικητών ανέβηκε στη δεύτερη θέση ο Nyck de Vries με την Mercedes-EQ’s. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Mitch Evans με την Jaguar Racing.

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε πριν το Heineken® London E-Prix του Σαββατοκύριακου

Επίσης, μετά τα αποτελέσματα του 13ου γύρου στο Λονδίνο, στη γενική κατάταξη του πρωταθλήματος των οδηγών την πρώτη θέση κατέχει ο Nick de Vries της Mercedes-EQ με 95 πόντους. Στη δεύτερη θέση ο Robin Frijns της Envision Virgin Racing με 89 πόντους. Ενώ τρίτος ο Sam Bird της Jaguar Racing.

Στην κατάταξη του πρωταθλήματος κατασκευαστών, η Envision Virgin Racing εξακολουθεί και βρίσκεται στην πρώτη θέση με 165 πόντους.

Στη δεύτερη θέση είναι, με επτά πόντους λιγότερους, η Mercedes-EQ με 158 και στην τρίτη θέση η Jaguar Racing με 156.

Επόμενη, και τελευταία, στάση για το φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Formula E είναι το Βερολίνο. Με το τελευταίο Σαββατοκύριακο διπλών αγώνων της έβδομης σεζόν να λαμβάνει χώρα στις 14 και 15 Αυγούστου. Τότε θα γνωρίσουμε τον νέο Παγκόσμιο Πρωταθλητή.

Τέλος, το απαιτητικό σιρκουί του αεροδρομίου Tempelhof στη γερμανική πρωτεύουσα θα αναδείξει τον πρώτο των πρώτων!