O Nyck de Vries και η Mercedes-EQ κατέκτησαν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula E για το 2021

Ακούστε το άρθρο

Ο Nyck de Vries αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη συναρπαστική έβδομη σεζόν της ABB FIA Formula E, η οποία ολοκληρώθηκε στον τελευταίο αγώνα που διεξήχθη στο Βερολίνο.

Με 13 οδηγούς να διεκδικούν την Κυριακή, στον τελευταίο 15ο γύρο του φετινού BMW i Berlin E-Prix, τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, και με τέσσερις από αυτούς να έχουν μεγαλύτερο προβάδισμα για αυτό, το σκηνικό ήταν έτοιμο για ένα συγκλονιστικό φινάλε, όπως αρμόζει στις συγκινήσεις που χαρίζει η Formula E.

Από την έναρξη του αγώνα φάνηκε πως η αγωνιστική χρονιά θα έκλεινε με αρκετή δράση, καρδιοχτύπια και υψηλού επιπέδου θέαμα.

Με το πέσιμο της καρό σημαίας ο Mitch Evans της Jaguar Racing, ένας εκ των διεκδικητών του πρωταθλήματος, δεν μπόρεσε να εκκινήσει και, ενώ αρκετοί πιλότοι κατάφεραν να τον αποφύγουν, ένας ακόμα δυνητικός διεκδικητής του τίτλου, ο Edo Mortara της ROKiT Venturi Racing, έπεσε από πίσω του, ευτυχώς κανείς από τους δύο πιλότους δεν τραυματίστηκε.

Μάλιστα, μετά από λίγο ο, επίσης διεκδικητής του τίτλου, Jake Dennis της BMW i Andretti Motorsport, χτύπησε με το ηλεκτρικό του μονοθέσιο στον τοίχο με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει και αυτός.

Νικητής του 15ου γύρου του φετινού BMW i Berlin E-Prix ήταν ο Norman Nato της ROKiT Venturi Racing, δεύτερος στο βάθρο ανέβηκε ο Oliver Rowland της  Nissan E.dams και τρίτος ο Stoffel Vandoorne της Mercedes-EQ.

Ο Nyck de Vries τερμάτισε όγδοος, όμως οι 4 βαθμοί που πήρε ήταν αρκετοί για να του χαρίσουν το τίτλο του φετινού Παγκόσμιου Πρωταθλητή στη Formula E, αφού ολοκλήρωσε με 99 βαθμούς τη σεζόν, έναντι 92 του δεύτερου Edo Mortara.

Τα πρώτα λόγια του νέου Παγκόσμιου Πρωταθλητή Nyck de Vries

«Δεν έχω λόγια», ήταν τα πρώτα λόγια του de Vries. «Ζητώ συγγνώμη για τη συγκίνησή μου. Ήταν μία δύσκολη σεζόν με τα επάνω και τα κάτω μας. Όλα κρίθηκαν στον τελευταίο αγώνα. Είμαστε ευγνώμονες που είμαστε όλοι καλά μετά την εκκίνηση, αλλά κάναμε έναν εξαιρετικό αγώνα».

Formel E – Mercedes-Benz EQ Formel E Team, Berlin E-Prix 2021. Nyck de Vries

Η Mercedes-EQ κατέκτησε το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών

Στη δεύτερη σεζόν της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ABB FIA Formula E, η Mercedes-EQ   κατέκτησε τον τίτλο.

Φέτος ο Nyck de Vries πήρε, επίσης, τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Οδηγών, όπως αναφέραμε και η χαρά στο στρατόπεδο της Mercedes-EQ είναι διπλή.

Και όμως, το μέλλον της Mercedes-EQ είναι αβέβαιο. Παρά τη διπλή χαρά που επικρατεί, ίσως ακολουθήσουν λύπες.

Η Mercedes team αποφάσισε την απόσυρση της από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ABB Formula E, μετά την επόμενη σεζόν.

Η απόφαση αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα εντός της εβδομάδας.

Formel E – Mercedes-Benz EQ Formel E Team, Berlin E-Prix 2021. Stoffel Vandoorne, Nyck de Vries

Υπενθυμίζουμε πως από την μεθεπόμενη σεζόν – αυτή ήταν η έβδομη, άρα αναφερόμαστε στην ένατη – στο πρωτάθλημα θα τρέχουν τα ηλεκτρικά μονοθέσια τρίτης γενιάς (Gen3).

Αυτό σημαίνει πως μετά τις Audi και BMW –  για τις οποίες ο αγώνας στο Βερολίνο, ήταν και ο τελευταίος τους γενικά στη διοργάνωση, αφού δεν συνεχίζουν στη Formula E – ακολουθεί, με έναν χρόνο καθυστέρηση, η Mercedes που επίσης θα αποχαιρετίσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ηλεκτρικών μονοθεσίων της ABB.