Formula E: Εντυπωσιακό «1-3» για την Jaguar στο Sao Paolo

Στο Sao Paolo, η ομάδα της Jaguar κατέκτησε δύο θέσεις στο βάθρο, με τον Mitch Evans να κερδίζει τον «ολοκαίνουριο» αγώνα της Formula E.

Ακούστε το άρθρο

Η Formula E επισκέφθηκε για πρώτη φορά την Βραζιλία, την γενέτειρα του θρύλου Ayrton Senna, στις 24 και 25 Μαρτίου. Εκεί, έλαβε χώρα ένας εντυπωσιακός αγώνας με αρκετό θέαμα και συνολικά 114 προσπεράσεις. Μάλιστα, στην πίστα των 2,95 χιλιομέτρων, οι οδηγοί της ομάδας της Jaguar κατάφεραν να «ανεβάσουν» και τα δύο μονοθέσια στο βάθρο.

Πιο συγκεκριμένα, στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, ο Mitch Evans με την Jaguar TCS Racing. Επιπλέον, στο άκρως θετικό αποτέλεσμα για την βρετανική ομάδα συνέβαλε προφανώς και ο Sam Bird, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση. Ωστόσο, τις δύο Jaguar «χώρισε» ο Nick Cassidy, ο οποίος κέρδισε την δεύτερη θέση με το αυτοκίνητο της Envision Racing.

Formula E: Νίκη για την Porsche στο Cape Town

Σε απόσταση αναπνοής οι 3 πρώτοι στο αγώνα της Formula E στη Βραζιλία

Η σχάρα εκκίνησης βρήκε στην πρώτη θέση τον Stoffel Vandoorne με την DS Penske, αφού κατέκτησε την pole position στα προκριματικά. Πίσω του ήταν ο Antonio Felix La Costa με το μονοθέσιο της Porsche και στην τρίτη θέση ο Mitch Evans. Μετά από την εμφάνιση αρκετών αυτοκινήτων ασφαλείας, ο Evans κατάφερε και πήρε την πρωτοπορία.

Ωστόσο, σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα του Evans «έπαιξε» η εκπληκτική άμυνά του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, μέχρι να περάσει την γραμμή του τερματισμού, ο Νεοζηλανδός οδηγός, έβλεπε στους καθρέπτες του τόσο τον Cassidy όσο και τον Bird. Πιο συγκεκριμένα, η διαφορά του σε χρόνο στον τερματισμό, ήταν μόλις μισό δευτερόλεπτο με τον τρίτο, Sam Bird.

Formula E: DS Penske και Vergne κατέκτησαν το Hyderabad

Η βαθμολογία των οδηγών αλλά και των κατασκευαστών

Στην βαθμολογία των οδηγών, στην πρώτη θέση με 86 βαθμούς, είναι ο Pascal Wehrlein με την ομάδα της Porsche. Μάλιστα, αρκετά πιο πίσω με 62 βαθμούς είναι ο Jake Dennis με την Andretti και στην τρίτη θέση, με 61 βαθμούς, ο Nick Cassidy.

Από πλευράς κατασκευαστών, η Porsche παραμένει στην κορυφή με 144 βαθμούς, με την Jaguar να ακολουθεί στην δεύτερη θέση με 103 βαθμούς. Στην τρίτη θέση της κατάταξης είναι πλέον η Jaguar TCS Racing με 83 βαθμούς.

Formula E: «Διπλό» για την Porsche στη Diriyah

Ο επόμενος αγώνας θα αποτελεί τον 7ο γύρο στο ημερολόγιο της Formula E και θα λάβει χώρα στο Βερολίνο. Ειδικότερα, τα πρώτα δοκιμαστικά θα γίνουν στις 21 Απριλίου, ενώ την επόμενη μέρα θα λάβουν χώρα τα δεύτερα δοκιμαστικά. Έπειτα, θα γίνουν τα προκριματικά για τη σχάρα εκκίνησης και αργότερα, ο αγώνας.

Στο παρακάτω video μπορείτε να παρακολουθήσετε τα καλύτερα στιγμιότυπα από τον αγώνα της Formula E στο Sao Paolo: