Formula E: Νίκη στο Portland για Cassidy και Envision Racing

Σε έναν εντυπωσιακό αγώνα της Formula E στο Portland, ο Nick Cassidy κατάφερε να σκαρφαλώσει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ακούστε το άρθρο

Ακόμη ένας αγώνας της Formula E ολοκληρώθηκε στην πίστα του Portland, στο Oregon των Ηνωμένων Πολιτειών. Η συγκεκριμένη διοργάνωση αποτέλεσε και των δωδέκατο γύρο του πρωταθλήματος του θεσμού, για το 2023. Οι συμμετέχοντες και ειδικότερα ο νικητής της ηλεκτρικής μονομαχίας, Nick Cassidy της Envision Racing, κατάφεραν να ξεσηκώσουν το κοινό. Ωστόσο, το Σάββατο 24 Ιουνίου, την pole position στα προκριματικά κατέκτησε ο Jake Dennis της Avalanche Andretti.

Πίσω του ακολούθησαν οι Sacha Fenestraz και Norman Nato της Nissan Formula E Team. Επιπλέον, την τέταρτη και πέμπτη θέση πήραν οι Rene Rast της Neom McLaren και Maximilian Gunther της Maserati MSG Racing. Μάλιστα, ο νικητής του αγώνα της Κυριακής ξεκίνησε από τη δέκατη θέση της σχάρας εκκίνησης και έπειτα έκανε… επίδειξη των ικανοτήτων του.

Formula E: Εντυπωσιακό «1-3» για την Jaguar στο Sao Paolo

Formula E: Νίκη στο Porland για Cassidy και Envision Racing

Ένας εντυπωσιακός αγώνας της Formula E με 403 προσπεράσεις

Αρχικά, ο νικητής του αγώνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη χρήση των attack modes, κάνοντας παράλληλα διαχείριση στην ενέργεια. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατέλαβε 2 φορές την κορυφή, στον 3ο και τον 28ο γύρο. Εκεί κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία του, μέχρι το τέλος του αγώνα στο Portland.

Formula E: Νίκη για την Porsche στο Cape Town

Πίσω του ακολούθησαν οι Jake Dennis της Avalanche Andretti στην δεύτερη θέση και Antonio Felix Da Costa της Porsche στην τρίτη. Επίσης, την τέταρτη και πέμπτη θέση κατέλαβαν οι Mitch Evans της Jaguar και o έτερος οδηγός της Envision, Sebastien Buemi. Έκτος και έβδομος τερμάτισαν οι Maximilian Gunther και Lucas Di Grassi. Τέλος, την βαθμολογούμενη δεκάδα «έκλεισαν» οι Pascal Wehrlein, Norman Nato και Robin Frijns.

Formula E: DS Penske και Vergne κατέκτησαν το Hyderabad

Μάλιστα, στις 3 πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος είναι με τη σειρά οι Jake Dennis με 154 βαθμούς και Nick Cassidy με 153 βαθμούς. Τρίτος, αλλά αρκετά πιο πίσω, είναι ο Pascal Wehrlein της ομάδας της Porsche. Με 2 διπλούς αγώνες να παραμένουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος για το 2023, οι αναμετρήσεις θα είναι δύσκολες. Προφανώς, αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τους 2 πρώτους οδηγούς, που έχουν 1 βαθμό διαφορά. Επόμενος σταθμός η Ρώμη της Ιταλίας, με διπλό ePrix στις 15 και 16 Ιουλίου.

Στο παρακάτω video μπορείτε να παρακολουθήσετε τα καλύτερα στιγμιότυπα από το συναρπαστικό ePrix στο Portland: