EKO Ράλλυ Ακρόπολις: Τριπλός θρίαμβος για τη Hyundai

Το EKO Ράλλυ Ακρόπολις ολοκληρώθηκε και η Hyundai κατέλαβε τις τρεις πρώτες θέσεις της κατάταξης, με νικητή τον Τιερί Νεβίλ.

Ακούστε το άρθρο

Η Hyundai θριάμβευσε στο φετινό EKO Ράλλυ Ακρόπολις. Πιο συγκεκριμένα, κατέλαβε τις 3 πρώτες θέσεις με τα Hyundai i20 Rally1. Ο μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης είναι ο Τιερί Νεβίλ, ο οποίος κέρδισε μία από τις τρείς ειδικές της τελευταίας ημέρας του Ράλλυ. Μάλιστα, η φετινή διοργάνωση τα είχε όλα: Αγωνία, δράμα, ανατροπές και έντονο ανταγωνισμό.

EKΟ Ράλλυ Ακρόπολις: Πρώτος ο Νεβίλ στην Υπερειδική

Οι νικητές του EKO Ράλλυ Ακρόπολις

Την πρώτη θέση του βάθρου κατέλαβε το δίδυμο Νεβίλ – Βίνταγκε. Ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα οι Τάνακ – Γιαρβεόγια και Σόρντο – Καρέρα. Επιπλέον, την τέταρτη και πέμπτη θέση κατέλαβε η Ford με τα δίδυμα Λουμπέ – Λαντέ και Μπριν – Ναγκλ.

EKΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022: Αντίστροφη μέτρηση για την υπερειδική του ΟΑΚΑ

Που τερμάτισαν τα ελληνικά πληρώματα;

Οι Λάμπρος Αθανασούλας και Νίκος Ζακχαίος κατέλαβαν τη 16η θέση της γενικής κατάταξης (Hyundai i20 N Rally2). Επιπλέον την 24η θέση κατέκτησαν οι Βασίλης και Γιάννης Βελάνης (Skoda Fabia Rally2 Evo Rally2). Τέλος, ο Νώντας Καρανικόλας με το Γιώργο Κακαβά (Ford Fiesta Rally3 ) τερμάτισαν 3οι στην κατηγορία του WRC3 και 28οι στη γενική κατάταξη.