Nissan Formula E Team: Μια θέση στο βάθρο στο αγώνα Diriyah E-Prix

Η ομάδα της Nissan Formula E, τα πήγε πολύ καλά στον αγώνα που έλαβε χώρα στη Diriyah, κάνοντας εξαιρετικό 3ο Γύρο.

Ακούστε το άρθρο

Η Nissan Formula E Team άνοιξε λογαριασμό στην Σεζόν 10 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της ABB FIA Formula E, με μια εξαιρετική εμφάνιση, για να σκοράρει 26 πόντους στον Γύρο 3 στην Diriyah.Μετά από μια απογοητευτική Παρασκευή, όπου ο Oliver Rowland τερμάτισε 13ος και ο Sacha Fenestraz αποσύρθηκε με ζημιά, η ομάδα επανήλθε δυνατή στον 2ο αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Γαλλο-Αργεντινός Fenestraz πήρε την 1η θέση στον Προκριματικό Όμιλο Α. Ο Rowland τον συνόδεψε στις μονομαχίες αφού σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στον όμιλο Β. Ενώ ο Fenestraz αποκλείστηκε στα προημιτελικά, ο Βρετανός Rowland κέρδισε και στις 3 μονομαχίες, σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο σε κάθε στάδιο.

Η Nissan Formula E Team στον νυχτερινό αγώνα του Diriyah

Στη φάση του Attack Mode πήγε να… γυρίσει

Επιπλέον, στον αγώνα των 36 γύρων, κάτω από τα φώτα της Diriyah, ο Rowland έχασε μια θέση από την εκκίνηση, προτού περάσει στην 3η θέση στη φάση του Attack Mode. Παρόλα αυτά, κράτησε έναν πολύ καλό ρυθμό και πίεσε για τη 2η θέση στα τελευταία στάδια. Τελικά, παρέμεινε στην 3η θέση και έτσι επέστρεψε στο βάθρο στον δεύτερο μόλις αγώνα από όταν επέστρεψε στην ομάδα.

Εν τω μεταξύ, ο Fenestraz πάλεψε σκληρά με αρκετούς κοντά του και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις στους τελευταίους γύρους. Κερδίζοντας, μάλιστα, τους πρώτους πόντους της σεζόν τελικά στην θέση.

Τέλος, η Formula E μπαίνει τώρα σε διάλειμμα 7 εβδομάδων, επιστρέφοντας για το São Paulo E-Prix στις 16 Μαρτίου.

Formula E: Πανέτοιμη η Nissan για την πρεμιέρα της σεζόν

Ο διευθύνων σύμβουλος και διευθυντής της ομάδας, Nissan Formula E Team, Tommaso Volpe, δήλωσε:

«Ο 3ος αγώνας ήταν πολύ καλός για την ομάδα και μια τεράστια ανταμοιβή για όλη τη σκληρή δουλειά μας. Ο χθεσινός αγώνας ήταν απογοητευτικός, δεν είχαμε τον ρυθμό να αγωνιστούμε, αλλά επιστρέψαμε με ένα πραγματικά δυνατό αυτοκίνητο για τον επαναληπτικό αγώνα.

Οι 26 βαθμοί είναι μια εξαιρετική απόδοση και ελπίζουμε να την αξιοποιήσουμε στο μέλλον. Και οι δύο οδηγοί ήταν δυνατοί στις κατατακτήριες, με τον Oli στην pole και τον Sacha στην P7, δύο καλές θέσεις εκκίνησης. Στον αγώνα, ο Oli δεν είχε την καλύτερη εκκίνηση και μετά την περίοδο του Attack Mode κατέληξε στο P3. Πίεσε πολύ τους οδηγούς μπροστά προς το τέλος, αλλά ήταν λογικός και εξασφάλισε άνετα το βάθρο. Ο Sacha είχε καλό ρυθμό, έφτιαξε θέση και αμύνθηκε καλά από τους πίσω και έφτασε στην έκτη θέση.

Το να έχουμε δύο μονοθέσια στις μονομαχίες, να κατακτήσουμε την pole position και να τερματίσουμε με τον Όλι και τον Σάσα στην πρώτη εξάδα δείχνει το μεγάλο βήμα που έχουμε κάνει ως ομάδα. Έχουμε ένα διάλειμμα τώρα πριν από τον επόμενο γύρο, οπότε θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε και θα προσπαθήσουμε να επαναλάβουμε αυτήν την απόδοση στο Σάο Πάολο».

Formula E: Πρώτο βάθρο για την ομάδα της Nissan στη Ρώμη

Τέλος, ο Oliver Rowland, οδηγός, Nissan Formula E Team, σημείωσε:

«Είναι ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ομάδα και μας δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη σεζόν που έρχεται. Χθες ήταν απογοητευτικό, αλλά σήμερα ανασυνταχθήκαμε και κάναμε καταπληκτική δουλειά για να κατακτήσουμε την pole.

Ήταν ατυχές που δεν μπόρεσα να κρατήσω το προβάδισμα, είχα λίγο σπινάρισμα, αλλά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το βάθρο. Επέστρεψα στη Nissan με στόχο τη νίκη, γνωρίζουμε ότι υπάρχει πολλή δουλειά ακόμα».