Αρχική Blog Σελίδα 821

Alfa Giulia Quadrifoglio: με απόδοση 986 ίππων και τεχνητή νοημοσύνη

Η επόμενη Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, θα φτάσει το 2026, ως το πιο ισχυρό αυτοκίνητο της εταιρείας μέχρι σήμερα. Mε αποδόσεις ισχύος 1000 ίππων και ενσωματωμένη τεχνητή νοημοσύνη, που μπορεί να τροποποιεί τα χαρακτηριστικά χειρισμού εν κινήσει.

Η Stellantis υπερηφανεύεται για τις δυνατότητες αλλαγής του παιχνιδιού της πλατφόρμας Large. Yποστηρίζοντας, ότι τα πιο γρήγορα αυτοκίνητά της, θα κάνουν τα 100 χλμ/ώρα, σε περίπου 2,0 δευτερόλεπτα.

Θα είναι εξοπλισμένα με πακέτα μπαταριών 118 kWh, δίνοντας αυτονομία περίπου 800 χλμ. Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Alfa, Jean-Philippe Imparato, είχε δηλώσει προηγουμένως ότι η νέα Giulia Quadrifoglio θα προσφέρει 986 ίππους. Η οποία είναι μια αξιοσημείωτη άνοδος,  σε σύγκριση με το ισχυρότερο σαλούν της μέχρι στιγμής, το GTAm των 533 ίππων .

Χρησιμοποιεί έναν ηλεκτροκινητήρα σε κάθε άξονα, συνδυάζοντας 496 ίππους στο βασικό αυτοκίνητο R/T και 670 ίππους στο κορυφαίο Scat Pack. Η μπαταρία 93,9 kWh μπορεί να επαναφορτιστεί από 20-80% σε 27 λεπτά, με ταχύτητες έως και 183 kW. Ωστόσο, ο Imparato είχε δηλώσει προηγουμένως ότι η υπάρχουσα V6 θα μπορούσε να επιβιώσει μετά την αποδυνάμωση της πρότασης Euro 7.

Τεχνητή νοημοσύνη

Οι ενημερώσεις λογισμικού over-the-air, θα προσφέρουν περαιτέρω προόδους κατά τη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου. Με τη δυνατότητα να ξεκλειδώσετε επιπλέον ισχύ, αυτονομία ή ταχύτητα φόρτισης. Το υλικό του «εγκεφάλου», έχει επίσης προεκτάσεις για την εμπειρία στο αυτοκίνητο.

Η Imparato έχει προτείνει ότι επιτρέπει την προβολή ενός «αυτοκίνητου φάντασμα». Σε μια οθόνη head-up για να δείξει τη θέση που πρέπει να πάρετε στο δρόμο. Πρόσθεσε, ωστόσο, ότι η Alfa δεν θα προσπαθήσει να ξεπεράσει τους Γερμανούς αντιπάλους της στην ψυχαγωγία στο αυτοκίνητο.

Αντίθετα, το εσωτερικό της Giulia θα δώσει έμφαση στην αλληλεπίδραση μεταξύ αυτοκινήτου και οδηγού. Ανακαλύπτοντας εκ νέου πολλά σχεδιαστικά στοιχεία εμπνευσμένα από την κληρονομιά της Alfa. Ο πίνακας οργάνων με διπλό κάλυμμα «cannocchiale» (τηλεσκοπικός) θα επιστρέψει.  Εμφανίζοντας μόνο τις βασικές πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του αυτοκινήτου.

Ο Imparato είπε: «Αυτό που δεν χρειάζομαι, είναι να γνωρίζω τον καιρό για τρεις εβδομάδες. «Δεν θα επιτρέψω ποτέ τον ψεύτικο θόρυβο, αλλά μπορεί να επαναφέρουμε τους κραδασμούς σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο», είπε ο Imparato. Υπονοώντας την πιθανότητα για συνθετικές αλλαγές ταχυτήτων και «στροφές».

Καινοτομίες στη σχεδίαση

Οπτικά, η Giulia θα διασχίζει συμβατικά τμήματα, καθώς έχει περιγραφεί από τον Imparato ως «σημείο αιχμής» μεταξύ ενός σαλούν και ενός κόμπακτ. Δήλωσε επίσης με έμφαση ότι θα παραμείνει μια χαμηλή πρόταση. Η οποία θα άφηνε το ψηλότερο SUV της Stelvio, να κεφαλαιοποιήσει τις πωλήσεις SUV.

«Δεν θέλω να γίνω επωνυμία SUV, ακόμα κι αν ο κόσμος μεταβεί στα SUV», πρόσθεσε ο Imparato. Η Giulia θα επαναφέρει αρκετά σχεδιαστικά στοιχεία από την ιστορική Alfa Romeo.  Με πιο αξιοσημείωτο, το απότομο πίσω μέρος του «Coda Tronca». Ωστόσο, θα παραμείνει μια εντελώς σύγχρονη πρόταση.

Το πρώτο της ηλεκτρικό αυτοκίνητο σειράς παραγωγής, το Milano SUV, θα κυκλοφορήσει στους αντιπροσώπους σε λίγους μήνες. Και η νέα γενιά Stelvio, θα ακολουθήσει το επόμενο έτος. Ο Mesonero-Romano, άφησε να εννοηθεί ότι η εταιρεία μπορεί να αναβιώσει το βαν Autotutto ως MPV για την κινεζική αγορά. Και ο Imparato έχει συζητήσει ανοιχτά τη φιλοδοξία του, να αναβιώσει τόσο το GTV, όσο και το Spider Duetto ως ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Η εταιρεία τόνισε, ωστόσο, ότι μια αναγεννημένη Spider, θα είναι δυνατή μόνο όταν η Alfa διαθέτει μια σειρά πέντε ισχυρών μοντέλων, με προσανατολισμό στην αγορά.

Πηγή: Autocar

Lamborghini Huracan: Έρχεται η υβριδική V8 PHEV

Όταν φτάσει τον Αύγουστο, ημερομηνία που επιβεβαιώθηκε από τον επικεφαλής πωλήσεων και μάρκετινγκ της Lamborghini, Federico Foschini. Το υπεραυτοκίνητο θα ολοκληρώσει τη γκάμα ηλεκτρικών μοντέλων της ιταλικής εταιρείας, ενώνοντας τη ναυαρχίδα V12 PHEV Revuelto και την Urus SE.

Το πίσω υποπλαίσιο είναι ήδη από αλουμίνιο στο Revuelto. Αλλά το μπροστινό μέρος θα μπορούσε να ακολουθήσει το παράδειγμα του junior supercar, για παράδειγμα. Είχαν μια «ραχοκοκαλιά» από ανθρακονήματα. Το κεντρικό τούνελ και το πίσω διάφραγμα, αλλά χρησιμοποιούσαν κυρίως αλουμίνιο αλλού.

Για αναφορά, το Huracán Tecnica έχει μήκος 4567 mm. Η μετάβαση στο πλαίσιο της μονοατράκτου, επιτρέπει επίσης τον εξηλεκτρισμό του διαδόχου της Huracán.

Κινητήρες Αξονικής Ροής απο την Yasa.

Η Lamborghini κάλεσε την εξειδικευμένη Yasa, για να προμηθεύσει τους λεπτούς ηλεκτρικούς κινητήρες της αξονικής ροής για το Revuelto. Προς όφελος της εξοικονόμησης βάρους και της αύξησης της απόδοσης ισχύος. Kαι αυτή η μορφή θα μπορούσε να επαναληφθεί και για το μικρότερο supercar.
Ωστόσο, μένει να δούμε αν ο διάδοχος της Huracán, θα διαθέτει επίσης δύο κινητήρες στον μπροστινό άξονα. Συν έναν τρίτο ενσωματωμένο στο κιβώτιο ταχυτήτων, όπως στο Revuelto των 1001 ίππων. Δεν είναι επίσης σαφές, εάν η Lamborghini σχεδιάζει ακόμα να προσφέρει εκδόσεις με κίνηση στους πίσω και τέσσερις τροχούς.

Πιο σημαντικά από τα ελαφρά κέρδη στην αναγνωρισμένη οικονομία καυσίμου και τις εκπομπές ρύπων, θα είναι τα δυναμικά οφέλη μιας τέτοιας εγκατάστασης. Το Revuelto χρησιμοποιεί τους τρεις κινητήρες του με εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Το torque vectoring στο ρύγχος, βοηθά στην εξουδετέρωση της οδικής συμπεριφοράς του supercar. Ενώ ο πίσω κινητήρας, κρύβει τα αποτελέσματα του ισχυρού V12 που πέφτει στις χαμηλές στροφές.

Αυτό θα το έκανε παρόμοιο σε χαρακτήρα με τον ατμοσφαιρικό V12 του Revuelto, ο οποίος δεν αποδίδει τους 814 ίππους μέχρι τις 9250 σ.α.λ. Η Lamborghini θα κατασκευάσει τον διάδοχο της Huracán, στην ίδια γραμμή παραγωγής με το Revuelto.

Πηγή: Autocar

BMW M4 CS με 550 ίππους! [βιντεο]

H BMW αποκάλυψε μια πιο ισχυρή και εστιασμένη στην πίστα έκδοση της M4, ως την πιο πρόσφατη εισερχόμενη στη σειρά CS. Μιας σειράς εμπνευσμένης από τον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Σε συνέχεια των υφιστάμενων εκδόσεων «Competition Sport» των Μ2 , Μ3 και Μ5, η νέα M4 CS, έχει περισσότερη ισχύ και λιγότερο βάρος. Αλλά και ανανεωμένη διάταξη πλαισίου σε σύγκριση με το αυτοκίνητο Competition. Σε μια προσπάθεια να βελτιώσει το κράτημα και το τράξιον σε χειρισμούς εντός πίστας.

Ισχύς 

Διαθέτει την αναβαθμισμένη έκδοση, του εξακύλινδρου σε σειρά με τα διπλά τούρμπο, κινητήρα, των 3,0 λίτρων της M4. Αυξάνοντας τη μέγιστη ισχύ του από 523 ίππους σε 550 ίππους, με αύξηση της πίεσης υπερπλήρωσης από 1,7 bar σε 2,1 bar.

Αν και το CS δεν παράγει περισσότερη ροπή από το Competition, διατηρεί την κορυφή των 479 lb ft. Για επιπλέον 220 σ.α.λ, στην κορυφή του εύρους στροφών, κρατώντας το από τις 2750 rpm έως τις 5950 rpm.

Το σύστημα μετάδοσης κίνησης έχει επίσης τροποποιηθεί για να αντέξει μεγάλες περιόδους λειτουργίας στην πίστα. Το σύστημα ψύξης του κινητήρα έχει βελτιωθεί και η παροχή λαδιού στον συμπλέκτη έχει αυξηθεί. Για να διασφαλιστεί ότι το σύστημα τετρακίνησης, διατηρεί τις επιδόσεις του.

Οι πιο άκαμπτες βάσεις κινητήρα, οι οποίες είναι προσαρμοσμένες στο CS, επίσης  βελτιώνουν την απόκριση του συστήματος μετάδοσης κίνησης.

Εκτός από την πρόσθετη ισχύ και την ευελιξία, το CS είναι επίσης 20 κιλά ελαφρύτερο, χάρη σε ένα σιγαστήρα εξάτμισης από τιτάνιο και διάφορα πλαστικά (CFRP).  Ενισχυμένα με ανθρακονήματα, συμπεριλαμβανομένης της κεντρικής κονσόλας, των πτερυγίων κιβωτίου ταχυτήτων και διαφόρων εσωτερικών διακοσμητικών εξαρτημάτων.

Επιδόσεις

Με λιγότερο βάρος και επιπλέον επιδόσεις από τον κινητήρα, το CS μειώνει τον χρόνο σπριντ 0-100 χλμ/ώρα. Από 3,5 δευτ. στο κουπέ Competition σε 3,4 δευτ. Ενώ ο χρόνος στις ρεμπρίζ 80-120 χλμ/ώρα, έρχεται σε 2,6 δευτ. στην τέταρτη ταχύτητα και 3,3 δευτ. στην πέμπτη.

Το πλαίσιο του CS έχει ρυθμιστεί, ώστε να βελτιώνει την ακρίβεια του τιμονιού και τον έλεγχο των τροχών. Με πιο σκληρά ελατήρια και αντιστρεπτικές ράβδους, που λέγεται επίσης ότι μειώνουν την κλίση στις «σφιχτές» στροφές.

Το σύστημα ελέγχου ευστάθειας έχει επίσης επαναπρογραμματιστεί, για να αυξήσει το όριο στο οποίο παρεμβαίνει για τη διόρθωση μιας ολίσθησης. Η επιπλέον ολίσθηση που προσφέρει αυτό το υψηλότερο όριο, βοηθά το CS να αφήσει περισσότερη ισχύ στο δρόμο.

Το CS δανείζεται τους κλιμακωτούς ελαφρούς τροχούς του, από την προηγούμενη M3 CS, με κράματα 19 ιντσών μπροστά και 20” πίσω. Αυτοί είναι εφοδιασμένοι με ελαστικά Michelin Pilot Sport Cup 2 στάνταρ. Αλλά η πιο εστιασμένη στην πίστα γόμα Cup 2 R, είναι επίσης διαθέσιμη ως επιλογή χωρίς κόστος.

Το προϊόν όλων των αλλαγών, είναι ο χρόνος γύρου του Nürburgring Nordschleife. 7 λεπτά και 21,99 δευτερόλεπτα, σχεδόν 6,8 δευτερόλεπτα ταχύτερος από το M3 CS. Και μόλις 3,9 δευτερόλεπτα πίσω από τον πιο σκληροπυρηνικό M4 CSL.

Οι τιμές για το M4 CS ξεκινούν από £117.100. Τα βιβλία παραγγελιών θα ανοίξουν στο τέλος του μήνα, πριν από τις παραδόσεις που ξεκινούν αυτό το φθινόπωρο.

Πηγή: Autocar

 

Η ασθένεια των EV και η ναυτία

0

Ένας χρήστης είπε: «Οδηγώ πολύ με ένα ηλεκτρικό όχημα. Και έχω διαπιστώσει ότι το φρενάρισμα με αναγέννηση, με κάνει να νοιώθω «άρρωστος». «Πρέπει πραγματικά να βρω μια λύση γρήγορα». Μερικοί οδηγοί ανέφεραν επίσης, ότι τα ηλεκτρικά τους αυτοκίνητα αρρώστησαν και τα κατοικίδιά τους. Η πραγματικότητα είναι, ότι το σώμα μας αντιδρά διαφορετικά στις δυνάμεις ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου. Από ό,τι σε αυτές που νιώθουμε σε ένα όχημα ICE.

Γιατί νιώθω άρρωστος σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο;

Μια μελέτη εξήγησε, γιατί οι οδηγοί συχνά δεν αισθάνονται την ίδια ναυτία με τους συνεπιβάτες τους. «Οι μέσες βαθμολογίες ασθενειών, ήταν σημαντικά χαμηλότερες, για την πάθηση που περιείχε πληροφοριακά ακουστικά σημάδια. Σε σύγκριση με την κατάσταση χωρίς ακουστικές  ενημερωτικές ενδείξεις. 

Ένας βασικός παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψη, είναι η έλλειψη θορύβου κινητήρα στα EV. Το σώμα μας, έχει συνηθίσει να οδηγεί σε οχήματα εσωτερικής καύσης. Επομένως η έλλειψη θορύβου και κραδασμών σε ένα ηλεκτρικό ηλεκτρικό όχημα, μπορεί να βλάψει την ισορροπία μας.

Το αναζωογονητικό φρενάρισμα 

Αυτό το αναζωογονητικό φρενάρισμα, μπορεί συνήθως και να συμβαίνει πιο συχνά από το συμβατικό φρενάρισμα. Και ίσως μερικές φορές, να δημιουργεί ιλλίγκους στον αμάθητο συνεπιβάτη. Τα EV έχουν επίσης πολύ περισσότερη ροπή και πιο γραμμική επιτάχυνση σε σύγκριση με τα αντίστοιχα εσωτερικής καύσης. Ένας άλλος μικρός παράγοντας που πρέπει να επισημανθεί, είναι το αυξανόμενο μέγεθος των ενσωματωμένων οθονών στα σύγχρονα οχήματα. Και όχι μόνο στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. 

Το να απομακρύνετε τα μάτια σας από το δρόμο και να εστιάσετε σε μια μεγάλη οθόνη, μπορεί να αποβάλει την ισορροπία σας. Αφού είναι δύσκολο να μην την κοιτάξετε, όταν είναι ακριβώς μπροστά σας.

Πώς να αποτρέψετε την ασθένεια αυτοκινήτου, σε ένα EV

Οι περισσότερες από τις μεγάλες μάρκες όπως η Tesla, η BYD και η MG, διαθέτουν όλες, ρυθμιζόμενες επιλογές πέδησης με ανάκτηση. Σε μεγάλο μέρος της γκάμας τους. Η μείωση του αναγεννητικού φρεναρίσματος στο αυτοκίνητό σας, θα σας δώσει μια πολύ πιο ομαλή οδήγηση. Αλλά θα έχει το κόστος της απώλειας κάποιας αυτονομίας. 

Η Honda είναι σε θέση με το e:Ny1 της, να αλλάξει τον χάρτη γκαζιού της, για να μιμηθεί μια επιτάχυνση. Παρόμοια με ένα όχημα ICE. Η προσθήκη αυτής της αίσθησης καθυστέρησης στο γκάζι. Που έχετε από τα οχήματα εσωτερικής καύσης, θα βοηθήσει στην ανακούφιση της ταλαιπωρίας. Για όσους δεν είναι συνηθισμένοι στην άμεση ροπή ενός EV, πιθανότατα με κόστος κάποιας απόδοσης. 

Πώς να διορθώσετε την ασθένεια κίνησης

Ευτυχώς, η ναυτία δεν είναι κάτι καινούργιο. Μπορείτε να έχετε μαζί σας, ένα πακέτο δισκία κατά της ναυτίας για την ασθένεια κίνησης, απαραίτητα στο ντουλαπάκι. Μπορείτε επίσης να αγοράσετε, ένα ζευγάρι γυαλιά κατά της ναυτίας στο διαδίκτυο. Το άνοιγμα του παραθύρου για καθαρό αέρα και η αρκετή ενυδάτωση σε μακρινά ταξίδια βοηθούν επίσης. 

 

Bentley Batur Convertible: Φινέτσα, χλιδή και 740 ίππποι!

0

Ο μακροβιότερος κατασκευαστής αμαξωμάτων στον κόσμο, η Mulliner, αποκάλυψε και την τρίτη σύγχρονη κατασκευή αμαξωμάτων της, την Bentley Batur Convertible.

Περιορισμένο και μόνο σε 16 μονάδες, αυτό είναι και το τελευταίο νέο αυτοκίνητο. Που θα προσφέρει η Bentley με τον εμβληματικό κινητήρα W12. Πριν ο κινητήρας ολοκληρώσει την παραγωγή του το καλοκαίρι.

Με αναθεωρημένο σύστημα εισαγωγής και αναβαθμισμένους υπερσυμπιεστές, αλλά και νέους ενδιάμεσους ψύκτες και επαναβαθμονόμηση της ECU. Ο κινητήρας twin-turbo των 6,0 λίτρων, αποδίδει έτσι, 740 ίππους και 738 lb-ft ροπής.

Για την ιστορία, το Batur Coupe, θα μπορεί και να κάνει 0-100 χλμ/ώρα, σε 3,3 δευτερόλεπτα. Αλλα και με τελική τα 335 χλμ/ώρα. (Αναμένεται πιθανά και μια μικρή μείωση της τελικής ταχύτητας, αλλά και μια μικρή «ποινή» στην επιτάχυνση).

Προσαρμοσμένα μετατρέψιμα στοιχεία για Drop-Top Batur

Ο σχεδιασμός του cockpit είναι εμπνευσμένος και από αυτό του Bacalar, του πρώτου σύγχρονου αυτοκινήτου της Mulliner.

Πίσω από κάθε κάθισμα, υπάρχει και ένα κωνικό κάλυμμα για οπτική εντύπωση και πιθανώς, και βελτιωμένη αεροδυναμική απόδοση. Ένας ημι-κλειστός αποθηκευτικός χώρος πίσω από τα μπροστινά καθίσματαμ ενισχύει και την πρακτικότητα. Αλλά λίγοι αγοραστές θα κάνουν με ένα τέτοιο όχημα, ταξίδια τόσο μακριά, ώστε να χρειάζονται και αποσκευές.

Αυτό το αυτοκίνητο είναι κάτι σαν το ενδιάμεσο, μεταξύ και των άλλων πρόσφατων αυτοκινήτων της Mulliner. Το αρχικό Batur ήταν κουπέ και το Bacalar δεν είχε καθόλου οροφή. Ούτε καν αναδιπλούμενο μαλακό καπάκι ή και αποθηκευόμενο πάνελ. Το κάμπριο Batur και με την αναδιπλούμενη οροφή του, είναι λίγο πιο ευέλικτο.

Αυτή η οροφή μπορεί να αναπτυχθεί, ή να αποθηκευτεί σε 19 δευτερόλεπτα και σε ταχύτητες έως και 65 χλμ/ώρα. Επιτρέποντας έτσι στους ιδιοκτήτες, να παρκάρουν το Batur Convertible, στο γρασίδι του εθνικού πάρκου, ακόμα και όταν ο καιρός είναι κακός.

Το

Batur Convertible Car #0 

Αυτό το μοντέλο έχει και τη μπροστινή του μάσκα φινιρισμένη κυρίως σε Gloss Dark Titanium. Με σιρίτια και σε οριζόντιο μοτίβο ombre, που είναι και Beluga στο κέντρο και φωτίζει με Vermillion Gloss στα πλαϊνά.

Αυτά τα χρώματα και τα φινιρίσματα, δεν αντιπροσωπεύουν ούτε μια σταγόνα στον ωκεανό. Όλων των δυνατοτήτων που υπάρχουν για καθέναν και από τους 16 τυχερούς αγοραστές.

 

AM Radio: Υποχρεωτικό παρά τις αντιδράσεις της αυτοκινητοβιομηχανίας

Ένα νομοσχέδιο που εισήχθη και στο Κογκρέσο και θα απαιτήσει, όλα τα νέα οχήματα να πωλούνται και με εγκατεστημένο ραδιόφωνο AM. Και το AM Radio for Every Vehicle Act εισήχθη και από τον γερουσιαστή Edward Markey, πέρυσι. Και έχει συγκεντρώσει την υποστήριξη και από τις δύο παρατάξεις.

Ένα ζωτικό κομμάτι των επικοινωνιών και των ΗΠΑ

Σύμφωνα και με την National Association of Broadcasters, το AM radio φτάνει και τους 82 εκατομμύρια ακροατές μηνιαίως. Αποδεικνύοντας έτσι, την ανθεκτικότητά του απέναντι και στη συνεχώς εξελισσόμενη τεχνολογία.

Ειδήσεις και αθλήματα, ψυχαγωγία αλλά και πολλά άλλα, βρίσκουν το δρόμο τους και στα νοικοκυριά. Αλλά και τα οχήματα των ανθρώπων καθημερινά. Και σύμφωνα με μια έκθεση της Nielsen από τα μέσα του 2023 και σε συνδυασμό με τη ζώνη του ραδιοφώνου FM. Το ραδιόφωνο έφτασε και στο 91% των Αμερικανών σε έναν και δεδομένο μήνα.

Και σε πολλά αγροτικά μέρη της Αμερικής, το ραδιόφωνο AM είναι και ο μόνος τύπος ραδιοφώνου, που μπορεί να φτάσει σε αυτά. Που σημαίνει ότι και η διακοπή του, θα μπορούσε να «κόψει» εκατομμύρια Αμερικανούς. Ένας πόλεμος ή και ένα αποκαλυπτικό γεγονός, θα μπορούσε και να το κάνει κρίσιμο.

Ένα περίπλοκο πρόβλημα προς επίλυση

Τα οχήματα προκαλούν και στατικό σήμα και ένα αδιαμφισβήτητο βουητό, που καθιστά την τεχνολογία σχεδόν αχρησιμοποίητη. Αλλα και μια έκθεση που κυκλοφόρησε πέρυσι από τον ανεξάρτητο οργανισμό Κέντρο για την Έρευνα του Αυτοκινήτου λέει ότι. Ο ρυθμός υιοθέτησης ηλεκτρικών οχημάτων και τα επόμενα επτά χρόνια, θα απαιτήσει και επιπλέον επενδύσεις, ύψους και 4 δισεκατομμυρίων δολαρίων συνολικά.

Πηγή: CARBUZZ

 

Pagani Utopia: Μια ουτοπία που έγινε υπαρκτή!

0

Εκτός από το εκτεθειμένο εξωτερικό ανθρακονήματα, αυτό το μοντέλο κάθεται σε ασημί τροχούς εννέα ακτίνων. Και έχει μια μπορντό ρίγα που κατεβαίνει στο κέντρο του αυτοκινήτου. Οι χρυσές δαγκάνες ξεπροβάλλουν πίσω από τους τεράστιους τροχούς. Και όταν όλα τα πάνελ του αμαξώματος είναι ανοιχτά, βλέπετε το καφέ δέρμα να ξεπροβάλλει σε μερικά σημεία.

Συνδυάζει άλλα οχήματα στη συλλογή του ιδιοκτήτη, όπως μια Bugatti Chiron απο μπλε ανθρακονήματα και μια Koenigsegg Regera. Επίσης από ανθρακονήματα, στην προδιαγραφή “Golden Knight”. Αλλά αυτή η νεότερη προσθήκη, θα πρέπει εύκολα να φτάσει στην κορυφή της λίστας.

V12 Italian Elegance

Εκτός από τις προδιαγραφές, είναι απλώς μια άλλη κανονική παλιά Utopia, που σημαίνει ότι είναι ένα εκπληκτικό έργο τέχνης. Κάτω από το πίσω τζάμι, βρίσκεται ένα προσαρμοσμένο σύστημα μετάδοσης κίνησης Mercedes-AMG. Ένας V12 twin-turbo 6,0 λίτρων που παράγει 852 ίππους και 811 lb-ft ροπής, που στέλνεται μόνο στους πίσω τροχούς.

Ένα αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων επτά ταχυτήτων είναι στάνταρ. Αλλά όπως θα προτιμήσουν οι περισσότεροι, ένα απίστευτο μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων επτά ταχυτήτων είναι επίσης μια επιλογή. Αν και δεν πιστεύουμε ότι αυτό το αυτοκίνητο το έχει επιλέξει.

Σαν αυτή η προδιαγραφή δεν έχει αρκετές ίνες άνθρακα στο εξωτερικό, το μονοκόκ είναι κατασκευασμένο από υλικά αναμεμειγμένα με τιτάνιο. Εξασφαλίζοντας μέγιστη αντοχή στο βάρος. Το αυτοκίνητο, με υγρά, θα πρέπει να ζυγίζει περίπου τα 1360 κιλά. Εξασφαλίζοντας ταχύτητα, αν και οι χρόνοι δεν έχουν αποκαλυφθεί.

Πηγή: CARBUZZ

 

Volkswagen ID.3 Pro S: με 228 HP, φούλ τεχνολογία και ταχύτερη φόρτιση!

Η Volkswagen έχει εισαγάγει αρκετές ενημερώσεις για το ID.3, το μικρό ηλεκτρικό της όχημα σε μέγεθος Golf. Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά, στο βελτιωμένο ID.3 Pro S. Ξεκινώντας με τις ενημερώσεις κάτω από το αμάξωμα, το ID.3 αποδίδει τώρα 228 ίππους, από 201 ίππους στην παλαιότερη έκδοση. Επιτρέποντας τα 0-100 χλμ/ώρα σε 7,1 δευτερόλεπτα. Αυτό δεν απέχει πολύ, από τα στοιχεία απόδοσης για το ID.3 GTX, το οποίο διαθέτει 282 ίππους. Για να φτάσει τα 100 χλμ/ώρα, σε 1,1 δευτερόλεπτο νωρίτερα.

Αναβαθμισμένο ηλεκτρικό σύστημα μετάδοσης της κίνησης

 Οι πελάτες των ΗΠΑ, μπορούν να επιλέξουν μεταξύ των ID.4, ID.7 και ID. Buzz. Αλλά το ντεπούτο του ID.3, παραμένει ακόμα γρίφος.

Κατά τα άλλα, η μπαταρία διαθέτει πλέον λειτουργία θερμικής διαχείρισης φόρτισης. Αυτό επιτρέπει στο πακέτο μπαταριών 77 kWh, να προετοιμαστεί από μόνο του. Ενώ το όχημα είναι καθ’ οδόν προς έναν γρήγορο φορτιστή DC. Ως αποτέλεσμα, η φόρτιση είναι ταχύτερη από πριν και μπορεί να συλλέξει ενέργεια σε ταχύτητες έως και 175 kW.

Το σύστημα Infotainment τώρα περιλαμβάνει ChatGPT

Υπάρχει επίσης ένα νέο σύστημα ψυχαγωγίας με ChatGPT. Παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο facelifted Golf 8 και η ρύθμιση περιλαμβάνει μια οθόνη αφής 12,9 ιντσών, με τον νέο φωνητικό βοηθό IDA. Όχι μόνο μπορεί να ελέγξει τις βασικές λειτουργίες του οχήματος, αλλά μπορεί επίσης να απαντήσει και σε ερωτήσεις. Με πρόσβαση σε ιστότοπους όπως η Wikipedia. Η τεχνητή νοημοσύνη, είναι επίσης μέρος του πακέτου και μπορεί να συνομιλήσει με τον οδηγό. Ο επιλογέας λειτουργίας οδήγησης, έχει μεταφερθεί σε μια νέα κολόνα τιμονιού και το τιμόνι έχει λάβει επίσης βελτιώσεις.

Βελτιωμένα χαρακτηριστικά τεχνολογίας και ασφάλειας

Το ID.3 Pro S, είναι επίσης διαθέσιμο με ένα νέο ηχοσύστημα Harmon Kardon 12 ηχείων. Και με τέσσερις ρυθμίσεις: Pure, Relax, Speech και Vibrant.  Η Volkswagen έχει επίσης βελτιώσει αρκετά χαρακτηριστικά ασφαλείας. Το ID.3 Pro S, διαθέτει αυτόνομο φρενάρισμα έκτακτης ανάγκης και υποβοήθηση διατήρησης λωρίδας κυκλοφορίας. Αλλά και δυναμική ένδειξη οδικής σήμανσης, όπως και προσαρμοζόμενο cruise control. Η λειτουργία ειδοποίησης κινδύνων κυκλοφορίας Car2X, είναι επίσης στάνταρ. Και μπορεί να προειδοποιήσει τον οδηγό για κυκλοφορία, ατυχήματα, ή οδικά έργα εκ των προτέρων.

Προαιρετικά, οι πελάτες μπορούν να επιλέξουν το Park Assist Plus. Ενώ ένα νέο σύστημα προειδοποίησης εξόδου, αποτελεί μέρος του συστήματος αλλαγής λωρίδας Side Assist. Οι Ευρωπαίοι πελάτες, μπορούν τώρα να κάνουν μια παραγγελία για αυτό το μοντέλο, το οποίο κοστίζει 47.595 €.

Mercedes-AMG CLE 53 Convertible: με 443 HP, τετρακίνηση, ακαριαία επιτάχυνση και πολυτέλεια

Η Mercedes-AMG αποκάλυψε το νέο CLE 53 Convertible, την κορυφαία παραλλαγή απόδοσης της κομψής σειράς CLE-Class Convertible . Τροφοδοτούμενο από έναν υπερτροφοδοτούμενο 3,0-λίτρων inline-six. Το σπορ μαλακό καπάκι προσφέρει υψηλά επίπεδα απόδοσης, απειλητικό αλλά εκλεπτυσμένο στυλ και άφθονο στάνταρ εξοπλισμό.

Το ηλεκτροκίνητο inline-six αποδίδει 443 hp και 413 lb-ft ροπής. Αν και μια λειτουργία overboost παρέχει 443 lb-ft για έως και 10 δευτερόλεπτα. Μια ενσωματωμένη γεννήτρια εκκίνησης (ISG) αποδίδει 23 hp και 151 lb-ft σε χαμηλότερες ταχύτητες και βοηθά το ηλεκτρικό σύστημα 48 Volt. Ο κινητήρας συνδυάζεται με ένα κιβώτιο ταχυτήτων AMG Speedshift TCT εννέα σχέσεων, το οποίο διοχετεύει την ισχύ και στους τέσσερις τροχούς.

Γρηγορότερο από το τετρακύλινδρο AMG SL43

Ως αποτέλεσμα, το CLE 53 Convertible είναι απίστευτα γρήγορο. Με τη λειτουργία Race Start (μέρος του πακέτου AMG Dynamic Plus), τα 0-60 mph χρειάζονται μόλις 4,1 δευτερόλεπτα, ενώ η τελική ταχύτητα περιορίζεται στα 250 χλμ/ώρα. Αυτό το καθιστά 0,1 δευτερόλεπτα πιο αργό στα 100 χλμ, από το νέο CLE 53 Coupe, αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο από το τετρακύλινδρο SL 43 . Το οποίο επιτυγχάνει την ταχύτητα σε 4,8 δευτερόλεπτα.

Η ανάρτηση AMG Ride Control προσφέρει έναν εξαιρετικό συνδυασμό άνεσης και ευελιξίας. Υπάρχει πιο σπορ ρύθμιση απόσβεσης με ρυθμιζόμενη απόσβεση που προσαρμόζεται γρήγορα στις συνθήκες του δρόμου. Τα διάφορα προγράμματα οδήγησης – Comfort, Sport και Sport+ – αλλάζουν την άνεση οδήγησης και τα χαρακτηριστικά χειρισμού του CLE 53 Convertible. Ένα τυπικό σύστημα πέδησης υψηλής απόδοσης περιλαμβάνει αεριζόμενους δίσκους μπροστά και πίσω.

Λειτουργία Drift και Διαθέσιμα Χαρακτηριστικά Απόδοσης

Το σύστημα τετρακίνησης 4MATIC+ είναι μάλλον έξυπνο και μπορεί να αποσυνδέσει τον μπροστινό άξονα για να βοηθήσει στην αποδοτικότητα. Το σύστημα στέλνει περισσότερη ροπή στο πίσω μέρος από τη ρύθμιση Sport ESP προς τα πάνω, επιτρέποντας πιο σπορ χειρισμό. Η λειτουργία drift επιτρέπει επίσης στο CLE, να βγάζει εντυπωσιακά καπνούς στα λάστιχα, με την κίνηση στους πίσω τροχούς.

Ένα πακέτο AMG Dynamic Plus εισάγει ένα πρόγραμμα Race Start και Race Drive με την προαναφερθείσα λειτουργία drift. Οι ενεργές βάσεις κινητήρα και οι κόκκινες δαγκάνες φρένων μπροστά και πίσω αποτελούν επίσης μέρος του πακέτου.

Αισθητικά, οι φουσκωτοί θόλοι των τροχών μπροστά και πίσω έχουν κάνει θαύματα για το CLE. Παρέχοντας στο κάμπριο τη στάση που του αξίζει. ενώ οι ζάντες 19 ιντσών είναι στάνταρ και οι ζάντες 20 ιντσών προαιρετικές. Οι πιο επιθετικοί προφυλακτήρες, το αεριζόμενο καπό όπως το C63 και οι πιτσιλιές χρωμίου προσθέτουν περισσότερη εντύπωση. Αλλά το CLE 63 είναι αναμφίβολα, ακόμη πιο τολμηρό.

Διαθέσιμα πακέτα και τεχνολογία

Τα πακέτα AMG Night είναι επίσης διαθέσιμα και περιλαμβάνουν πράγματα όπως «σκοτεινή» μάσκα ψυγείου και γυαλιστερό μαύρο σήμα. Οι πελάτες μπορούν επίσης να επιλέξουν από πολλά χρώματα στέγης, όπως μαύρο, κόκκινο ή γκρι. Η καμπίνα του CLE 53 Convertible έχει πινελιές ειδικές για την AMG. Όπως μαύρη ταπετσαρία MB-Tex/microfiber με μοναδικά γραφικά και κόκκινες ραφές.

Το δέρμα είναι προαιρετικό και διαθέτει ειδική επίστρωση, που διατηρεί την ταπετσαρία πιο δροσερή. Κάνοντας την οδήγηση από πάνω προς τα κάτω πολύ πιο άνετη. Το δέρμα Nappa,  είναι επίσης διαθέσιμο με επιπλέον χρέωση. Μια ψηφιακή οθόνη προγράμματος οδήγησης 12,3 ιντσών, συμπληρώνεται από μια κεντρική οθόνη πολυμέσων 11,9 ιντσών. Που μπορεί να ρυθμιστεί ηλεκτρικά από 15 έως 40 μοίρες, για να αναιρεί τις αντανακλάσεις από το φως του ήλιου.

Ο φωτισμός περιβάλλοντος 64 χρωμάτων, είναι επίσης στάνταρ. Η Mercedes έχει εφοδιάσει το CLE 53 Cabrio, με πολλές τεχνολογίες που βελτιώνουν την οδηγική εμπειρία από πάνω προς τα κάτω. Αυτό περιλαμβάνει τον θερμαντήρα λαιμού Airscarf και το σύστημα εκτροπής αέρα Aircap Οι επερχόμενες εκδόσεις CLE 63 Convertible ,θα αποφέρουν ακόμα περισσότερα μετρητά, αλλά θα προσφέρουν περισσότερη ισχύ και απόδοση.

Πηγή: CARBUZZ

Fiat 131 Abarth Rally: Το «τούβλο» που έγραψε ιστορία!

Το Fiat 131 Abarth Rally Stradale, είναι το «μητρικό» αυτοκίνητο που έθεσε και τις βάσεις για τις λαμπρές επιτυχίες της εταιρείας. Στην «αρρένα» του παγκόσμιου πρωταθλήματος ράλι και στην κατηγορία του γκρούπ 4, 1977, 1978,1980 νικήτρια και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κατασκευαστών.  Συν και ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα οδηγών με τον Βάλτερ Ρέρλ το 1980. Σχεδιαστικά το έργο ανατέθηκε στον Μπερτόνε και στην εταιρεία του Bertone Style Centre.

Προηγουμένως και πριν συμβούν όλα αυτά, η Fiat είχε αναλάβει απο το 1971 και την Abarth, ρίχνοντας στους αγώνες το Fiat 124 Abarth Rally. Προετοιμάζοντας έτσι το έδαφος, για την δημιουργία της επίσημης εργοστασιακής αγωνιστικής ομάδας, την Fiat Racing Team. Το 124 Abarth, σημείωσε εξαιρετικά αποτελέσματα, κατακτώντας δύο ευρωπαϊκά πρωταθλήματα το 1972 και το 1975. Και έτσι έπεισε τα αφεντικά της Fiat, να αυξήσουν το μπάτζετ για τους αγώνες.

Αλλα το 1976, αποφασίστηκε να αντικατασταθεί η γερασμένη σειρά των 124 και προετοιμάστηκε μια sport έκδοση δρόμου, για το νέο σεντάν 131. Το σκεπτικό ήταν, να εκμεταλλευτεί η εταιρεία τις αγωνιστικές της επιτυχίες με το 124. Για να αυξήσει έτσι τις πωλήσεις του 131, που ήταν στα σκαριά.

Ένα σεντάν με DNA αγωνιστικού.

Έτσι ο Μπερτόνε λοιπόν, ανέλαβε δράση για να φτιάξει ενα «πολεμικό» αυτοκίνητο δρόμου. Και που να μοιάζει με το Fiat 131 Mirafiori στην δίθυρη έκδοσή του. Αλλά να είναι και δραστικά πιο ελαφρύ και να μπορεί να εξελιχθεί στα όρια του γκρουπ 4. Για να επιτευχθεί η ζητούμενη μείωση του βάρους, χρησιμοποιήθηκε ρυτίνη σε καπό και λασπωτήρες. Και πλαστικό και πλέξιγκλας περιφερειακά, ενώ οι πόρτες ήταν απο αλουμίνιο. Έτσι κατασκευάστηκαν απο το 1976 έως 1978, 400 αντίγραφα  (κανονισμοί της FIA), του Fiat 131 Abarth Rally Stradale. Και που ήταν απαραίτητα για την επίσημη αναγνώριση.

Μηχανικά τώρα, η Abarth τοποθέτησε τον υποτετράγωνο (84 x 90mm), δίλιτρο (1995 κ.εκ), 16V, τετρακύλινδρο σε σειρά κινητήρα. Αλλα με δύο επικεφαλείς εκκεντροφόρους, διπλά ελατήρια βαλβίδων και συμπίεση 10,3:1, ο οποίος απέδιδε 140 άλογα στις 6.400 σ.α.λ. Και ροπή 17,2 κιλών στις 3.600 σ.α.λ και τον οποίον τροφοδοτούσε με καύσιμο ένα διπλό 34άρι καμπυρατέρ της Weber.

Το σεντάν των 960 κιλών, είχε ένα 5άρι μηχανικό κιβώτιο της ZF. Τα δακτυλίδια συγχρονισμού αφαιρέθηκαν, καθώς επιτρέπονταν μόνο μη συγχρονισμένα γρανάζια για την αναγνώριση. Το αυτοκίνητο έκανε τα 0-100 απο στάση σε 8,1” και είχε τελική ταχύτητα 195 χλμ/ώρα! Και με  σχεδόν 7 κιλά ανα ίππο, το αυτοκίνητο για εκείνη την εποχή, ήταν απίστευτα γρήγορο και ανταγωνιστικό.

Η μπροστινή ανάρτηση, περιελάμβανε γόνατα Μακ Φέρσον με σπειροειδή ελατήρια και αμορτισέρ. Και ενω η πίσω, είχε ανεξάρτητη ανάρτηση Μακ Φέρσον, παρόμοια με αυτή του 124 Abarth Spider, με συρόμενα ψαλίδια, βραχίονες και αντηρίδες. Το διαφορικό ήταν μπλοκέ, δανεικό απο το Fiat 130, με ενισχυμένο περίβλημα, απο ειδικό ανθεκτικό κράμα.

ABARTH 131 RALLY GR.4

Η καθαρόαιμη αγωνιστική έκδοση «Corsa» του131 Abarth Rally Stradale για την κατηγορία Gr.4 είχε αριθμό ομολογκασίον 647. Και είχε συμπίεση κινητήρα 11:1, με απόδοση 225 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. Αλλα και ροπή 22,5 κιλών στις 5.600 σ.α.λ.

Φυσικά, στην αγωνιστική έκδοση, υπήρχαν και εντελώς διαφορετικές δυνατότητες. Όπως λίπανση ξηρού κάρτερ και ψυγείο λαδιού, μηχανικός ψεκασμός Kugelfischer της Bosch, και ενισχυμένα αμορτισέρ της Bilstein. Αλλα και κοντύτερη κρεμαγιέρα με 2,8 στροφές απο άκρη σε άκρη, αγωνιστικός δίσκος συμπλέκτη 230 χλστ, φρένα της ΑΤΕ με αεριζόμενους δίσκους 300 χλστ μπροστά και 275 χλστ πίσω. Και ζάντες της Cromodora 7×15 μπροστά και 8 x 15 πίσω, για το χώμα και 10 x15 και 11x15 για την άσφαλτο.

Τα ελαστικά για το χώμα ήταν της Pirelli διαστάσεων 185/70, ενώ για την άσφαλτο, 205/60/ μπροστά και 285/35/ πίσω P7 της Pirelli. Επίσης υπήρχαν διαφορετικές τελικές σχέσεις μετάδοσης του διαφορικού, ανάλογα με το είδος του αγώνα. Με κοντά 4 κιλά στον ίππο, το αγωνιστικό σεντάν της Abarth, κοιτούσε κατάματα τον συναγωνισμό και τον κέρδιζε σε αρκετές περιπτώσεις, παρόλο τον όχι πάντα αξιόπιστο κινητήρα.

Κυριαρχία στα Ράλι

Για τέσσερα ολόκληρα χρόνια, το 131 Abarth rally, κυριάρχησε στα ράλι σε όλο τον κόσμο, από τη Φινλανδία και την Αργεντινή μέχρι το Μοντεκάρλο. Στον πρώτο του αγώνα στο ράλι της νήσου Έλβα το 1976, κέρδισε θριαμβευτικά! Την ίδια χρονιά ο Μάρκου Άλεν στο Φινλανδικό ράλι 1000 λίμνες, που προσμετρούσε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι, πήρε την πρωτιά. Και το ίδιο έκανε άλλες τρεις φορές συνεχόμενα.

Ο ίδιος οδηγός, κέρδισε το κύπελλο οδηγών FIA του 1978. Ενώ στον τελευταίο αγώνα που έδωσε το 131 abarth στο ράλι της Πορτογαλίας το 1981, ο Άλεν πήρε επισης την νίκη. Το Fiat 131 Abarth Rally γνώρισε επίσης δόξες στα χέρια των Ρέρλ, Σάλονεν, Βάλτεργκαρντ, της Μισέλ Μουτόν. Καθώς και στα χέρια των Ιταλών οδηγών Μπέτεγκα, Μουνάρι, Τσεράτο, Ζανούσι και άλλων. Απο το 1976 έως το 1980, το 131 Abarth κέρδισε 25 καθαρές νίκες, δημιουργώντας τον δικό του επικό μύθο στους αγώνες!