Αρχική Blog Σελίδα 836

Το PEUGEOT 9X8 2024 εξασφαλίζει τους πρώτους βαθμούς για την ομάδα Peugeot TotalEnergies

0

Το PEUGEOT 9X8 2024 πήρε το πραγματικό βάπτισμα του πυρός στο αγωνιστικό του ντεμπούτο σε δύσκολες συνθήκες στο Autodromo Enzo e Dino Ferrari της Imola, αλλά η ομάδα Peugeot TotalEnergies έδειξε θάρρος και αποφασιστικότητα
προκειμένου να πάρει τους πρώτους βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής FIA 2024.

Έχοντας προκριθεί στην 14η και 15η θέση στο αρχικό grid (γραμμή εκκίνησης), τα PEUGEOT 9X8 2024 ξεκίνησαν τον αγώνα ακριβώς στη μέση ενός αριθμού 37 δυνατών συμμετοχών στη στενή πίστα της Imola. Ενώ ο Nico Müller (Νο. 93) κατάφερε να
βρει έναν τρόπο να βρεθεί στην μέση της ομάδας με τα Hypercars, ο Paul di Resta (Νο. 94) χτυπήθηκε από πίσω και στάλθηκε στην αμμοπαγίδα ασφαλείας στην μόλις πρώτη στροφή.

Στην πραγματικότητα, το υπ’ αριθ. 94 PEUGEOT 9X8 δεν είχε τύχη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αφού μια σύγκρουση στην πρώτη στροφή του προκάλεσε εκτεταμένη ζημιά ενώ στη συνέχεια είχε ένα κλαταρισμένο ελαστικό αμέσως μετά το πρώτο μισό του αγώνα. Παρά την ατυχία τους, οι Paul di Resta, Loïc Duval και Stoffel Vandoorne αρνήθηκαν να τα παρατήσουν και κατάφεραν να αντεπιτεθούν για να τερματίσουν 15οι στη γενική κατάταξη. «Ήταν δύσκολα στην Imola.

Ξεκίνησα την οδήγησή μου τη χειρότερη δυνατή στιγμή, δηλαδή με slick ελαστικά στη βροχή. Ήταν λίγο τρελό αυτό, με τα αυτοκίνητα να γλιστρούν και να βγαίνουν στο χαλίκι στην άκρη της πίστας αλλά και παντού», σχολίασε ο Stoffel στον τερματισμό. «Το να φτάσουν τα slick ελαστικά στην κατάλληλη θερμοκρασία ήταν αρκετά δύσκολο. Δεν είχαμε τίποτα άλλο για να διεκδικήσουμε, οπότε δοκιμάσαμε διαφορετικά πράγματα για να συλλέξουμε δεδομένα για το μέλλον».

Εν τω μεταξύ, το μονοθέσιο Νο. 93 ανέβηκε στην κατάταξη χάρη στην εξαιρετικά σταθερή απόδοση που είχαν οι Nico Müller, Mikkel Jensen και Jean-Eric Vergne. Στη βροχή, ο "JEV" κέρδισε τη μάχη «σώμα με σώμα» με το No.2 Cadillac και στη συνέχεια προσπέρασε την No. 38 Porsche στην διεκδίκηση της ένατης θέσης. «Η έναρξη της οδήγησής μου στην βρεγμένη πίστα ήταν πολύ δύσκολη.

Νόμιζα ότι θα έχανα το αυτοκίνητο σε πολλά σημεία στην ευθεία! Ο ρυθμός μου βελτιώθηκε μετά και φρόντισα καλά τα βρόχινα ελαστικά μου όταν η πίστα άρχισε να στεγνώνει. Η ομάδα με έφερε στα πιτ την κατάλληλη στιγμή για να βάλω τα slicks» υποστήριξε ο Γάλλος. Έτσι το Νο. 93 PEUGEOT 9X8 2024 τερμάτισε τον αγώνα στην ένατη θέση, εξασφαλίζοντας τους πρώτους βαθμούς της Team Peugeot TotalEnergies αυτή τη σεζόν.

Αν και δεν αντικατοπτρίζεται πλήρως στην κατάταξη, η έκδοση του 2024 έδειξε πραγματική πρόοδο στην Ιταλία. Ο τερματισμός στους βαθμούς ήταν απλώς ανταμοιβή για όλες τις προσπάθειες που έκανε η ομάδα για την εξέλιξη του αυτοκινήτου και όλο το Σαββατοκύριακο στην εμβληματική πίστα Imola.

Τι δήλωσαν

Olivier Jansonnie, Τεχνικός Διευθυντής Team Peugeot TotalEnergies
«Το μονοθέσιο Νο 94 χτυπήθηκε από πίσω στην αρχή του αγώνα κάτι που προξένησε μεγάλη ζημιά στο αμάξωμα. Πραγματοποιήσαμε επισκευές σε δύο στάδια, ένα εκ των οποίων ενώ το αυτοκίνητο ασφαλείας ήταν εντός πίστας για να προσπαθήσουμε να παραμείνουμε στον ίδιο γύρο με τον πρωτοπόρο για όσο το δυνατόν περισσότερο.

Σε εκείνο το σημείο δεν υπήρχαν πολλά για να διεκδικήσουμε από αγωνιστική άποψη. Στο μονοθέσιο Νο 93, είχαμε ένα πρόβλημα συμπλέκτη κατά τη διάρκεια του αγώνα που θα πρέπει να διερευνήσουμε άμεσα και το οποίο αναμφίβολα μας κόστισε μερικές θέσεις στη γενική
κατάταξη. Διαχειριστήκαμε καλά τη στρατηγική για να τερματίσουμε στην πρώτη δεκάδα, ειδικά όσον αφορά τις αλλαγές ελαστικών. Για το Spa-Francorchamps, προφανώς, θα πρέπει να τα πάμε καλύτερα στις κατατακτήριες».

Nico Müller – PEUGEOT 9X8 #93

«Στην αρχή, ορισμένοι οδηγοί πήραν πάρα πολλά ρίσκα στην πίστα. Αλλά ευτυχώς, κατάφερα να κρατηθώ μακριά από προβλήματα. Έπειτα ο ρυθμός μου ήταν καλός. Στόχος μας ήταν να τερματίσουμε στους βαθμούς και αυτό καταφέραμε. Ήταν δύσκολο να διαχειριστούμε τις καιρικές συνθήκες, αλλά η ομάδα παρέμεινε συγκεντρωμένη και κάναμε τη σωστή στρατηγική για
τα ελαστικά».

Loïc Duval – PEUGEOT 9X8 #94

«Είχαμε ένα ατύχημα στον πρώτο γύρο και αυτό επηρέασε αναπόφευκτα τον υπόλοιπο αγώνα. Η πρώτη μου περίοδος οδήγησης (πρώτο stint) πήγε καλά παρόλο που υπήρχαν πολλές γαλάζιες σημαίες κατά την διάρκεια του αγώνα. Ο ρυθμός μου ήταν καλός.
Κατά τη δεύτερη περίοδο οδήγησης, είχα πρόβλημα στο να προσπεράσω, ενώ κατά την διάρκεια ενός φρεναρίσματος μπλόκαρα τους τροχούς σε ένα σημείο και δυστυχώς είχα ένα κλατάρισμα στο αριστερό ελαστικό. Ήταν ένας πολύ περίπλοκος αγώνας για εμάς. Υπάρχουν θετικά από το Σαββατοκύριακο όσον αφορά την ισορροπία του μονοθέσιου και τη συνέπειά μας στα stints».

Νέο Subaru Forester: με υβριδική ισχύ Toyota!

0

Το νέο Subaru Forester 2025, θα φτάσει στις ΗΠΑ φέτος, με την επιλογή υβριδικής ισχύος. Ο διευθύνων σύμβουλος της Subaru Australia, Blair Read, δήλωσε στα μέσα ενημέρωσης κατά την τοπική παρουσίαση του ηλεκτρικού αυτοκινήτου Solterra την περασμένη εβδομάδα: «Ανυπομονούμε για την άφιξη του Forester και στην Αυστραλία το 2025, με την προσθήκη της επόμενης γενιάς ισχυρής υβριδικής τεχνολογίας e-Boxer».

«Το Subaru Forester θα βγει στην παραγωγή για την Αμερική αρχικά το 2024 και στην Αυστραλία το 2025. Η επόμενη γενιά του ισχυρού υβριδικού, θα είναι μέρος της κυκλοφορίας και αυτός είναι ένας λόγος για να επικεντρωθούμε στο 2025». Στις Ηνωμένες Πολιτείες, το υβριδικό Subaru Forester αναμένεται ένα χρόνο μετά από τις εκδόσεις βενζίνης, που σημαίνει ότι η κυκλοφορία της Subaru στην Αυστραλία στις αρχές του 2025, ταιριάζει με το ντεμπούτο του υβριδικού Forester προδιαγραφών ΗΠΑ.

Εξοπλισμός

Το Subaru Forester έκτης γενιάς, είναι μια εξελικτική αναθεώρηση του προκατόχου του, που ενσωματώνει νέα τεχνολογία ασφαλείας, νέα infotainment και ελαφρώς μεγαλύτερο αμάξωμα. Μένει να φανεί το πόσο αυξάνονται οι τιμές πάνω από τα 38.690 έως τα 50.140 δολάρια συν το κόστος κυκλοφορίας του σημερινού μοντέλου.

Οι προδιαγραφές για τα Foresters της αυστραλιανής αγοράς δεν έχουν ακόμη επιβεβαιωθεί, αν και τα αμερικανικά μοντέλα, τροφοδοτούνται από έναν τετρακύλινδρο βενζινοκινητήρα 2,5 λίτρων χωρίς τούρμπο «boxer», που συνδυάζεται με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων συνεχούς μεταβλητής σχέσης και τετρακίνηση.

Το νέο Forester υιοθετεί το σύστημα infotainment 11,6 ιντσών που προσφέρεται στα WRX, Impreza, Crosstrek και Outback, με ασύρματη συνδεσιμότητα Apple CarPlay και Android Auto. Αφού η εσωτερική υβριδική τεχνολογία της Subaru στο τρέχον Forester επικρίθηκε για αμελητέα εξοικονόμηση καυσίμου, το νέο υβριδικό πρόκειται να χρησιμοποιεί ηλεκτρικούς κινητήρες και μπαταρίες της Toyota, που συνδυάζονται με έναν οριζόντια αντίθετο κινητήρα «boxer» της Subaru. Οι τεχνικές λεπτομέρειες του υβριδικού δεν έχουν ακόμη επιβεβαιωθεί.

Η Volvo Cars χρησιμοποιεί βιοαέριο για να δημιουργήσει το πρώτο της κλιματικά ουδέτερο εργοστάσιο στην Κίνα

Το εργοστάσιό της Volvo στο Τάιτσου, έκανε μετάβαση σε λειτουργία με βιοαέριο και αποτελεί πλέον την πρώτη μας μονάδα παραγωγής στην Κίνα που επιτυγχάνει κλιματική ουδετερότητα. Η μετάβαση του εργοστασίου από το φυσικό αέριο στο βιοαέριο θα αποφέρει μείωση άνω των 7.000 τόνων CO2 ετησίως.

Παρά το ότι η ενέργεια που χρησιμοποιείται στο εργοστάσιο του Τάιτσου αποτελεί ένα μικρό ποσοστό των συνολικών εκπομπών ύψους 43 εκατομμυρίων τόνων, που εμπίπτουν στα πεδία εφαρμογής 1-3 (Scope 1-3), η εξασφάλιση κλιματικά ουδέτερης ενέργειας για τη μονάδα του Τάιτσου είναι ένα σημαντικό βήμα προς την επίτευξη του στόχου μας για κλιματικά ουδέτερη παραγωγή έως το 2025 και για μείωση των εκπομπών σε όλες τις δραστηριότητές μας παγκοσμίως. Αυτή η φιλοδοξία αποτελεί επίσης τμήμα του ευρύτερου στόχου μας να πετύχουμε μηδενικές καθαρές εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου έως το 2040.

Όπως συμβαίνει με όλα τα εργοστάσιά μας ανά τον κόσμο, η μονάδα του Τάιτσου χρησιμοποιούσε ήδη ηλεκτρική ενέργεια από ΑΠΕ. Αυτή η πρόσφατη εξέλιξη διασφαλίζει ότι το εργοστάσιο αποκτά επίσης κλιματικά ουδέτερη θέρμανση. Πρόκειται για το δεύτερο εργοστάσιο αυτοκινήτων μας στον κόσμο που γίνεται κλιματικά ουδέτερο, μετά τις εγκαταστάσεις μας στην Τορσλάντα, στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας.

«Αναλαμβάνουμε δράση γρήγορα, όταν η βιώσιμη, κλιματικά ουδέτερη ενέργεια γίνεται διαθέσιμη», λέει ο Javier Varela (Χαβιέ Βαρέλα), Γενικός Διευθυντής Λειτουργιών και Αναπληρωτής CEO της Volvo Cars. «Η μετάβαση του εργοστασίου μας στο Τάιτσου σε βιοαέριο καταδεικνύει το πώς κάθε μία από τις εγκαταστάσεις παραγωγής μας σε όλο τον κόσμο αναπτύσσει το δικό της κλιματικά ουδέτερο ενεργειακό μίγμα, με βάση το τι είναι διαθέσιμο στην περιοχή της.»

Η προμήθεια ενέργειας στο εργοστάσιο του Τάιτσου αφορά ηλεκτρισμό και θέρμανση. Περίπου το 40% της ηλεκτρικής ενέργειας καλύπτεται από εγκατεστημένα φωτοβολταϊκά πάνελ – ποσοστό που θα αυξηθεί τα επόμενα χρόνια. Το 60% που απομένει προέρχεται από το δίκτυο και αφορά επίσης κλιματικά ουδέτερη ηλεκτρική ενέργεια από τον ήλιο. Μετά την πρόσφατη εξέλιξη, οι ανάγκες θέρμανσης καλύπτονται με τη χρήση κλιματικά ουδέτερου βιοαερίου.

Η Volvo Cars προχώρησε πρόσφατα στην επέκταση της στρατηγικής της για τη βιωσιμότητα με νέους φιλόδοξους στόχους για τα επόμενα χρόνια. Ο επόμενος στόχος μας για την επίτευξη μηδενικών εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου έως το 2040 βασίζεται στην προηγούμενη φιλοδοξία μας να είμαστε κλιματικά ουδέτεροι έως το 2040. Ξεκαθαρίζει ότι πρώτη μας προτεραιότητα είναι η μείωση των πραγματικών εκπομπών, προτού στραφούμε στην αφαίρεση άνθρακα για να μετριάσουμε οποιεσδήποτε αναπόφευκτες εκπομπές. Ταυτόχρονα, παρακινούμε τους προμηθευτές μας να κάνουν το ίδιο.

Από την ανακοίνωση της πρώτης στρατηγικής μας για την βιωσιμότητα, το 2019, έχουμε κάνει αξιόλογη πρόοδο προς την επίτευξη των στόχων που προβλέπει η δράση μας για το κλίμα. Επιπλέον της μείωσης των εκπομπών από τις συνολικές μας δραστηριότητες μέσω χρήσης κλιματικά ουδέτερης ενέργειας σε ποσοστό 74%, βρισκόμαστε σε καλό δρόμο για την επίτευξη των συνολικών στόχων μας για το CO2.

Πηγή: Δελτίο τύπου

 

Porsche 911 Speedster στο «σφυρί»!

0

Αυτή η Porsche 911 Speedster του 2011, έχει τον σειριακό αριθμό #273 από τα 356 αντίτυπα που παράχθηκαν την ίδια χρονιά. Τροφοδοτείται από ένα κινητήρα flat-six 3,8 λίτρων, σε συνδυασμό με ένα αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων διπλού συμπλέκτη PDK επτά ταχυτήτων και έχει φινίρισμα από δέρμα Pure Blue έναντι Black.

Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει ζάντες αλουμινίου Sport Classic 19 ιντσών, φρένα κεραμικά από άνθρακα, μαλακή οροφή, αλουμινένιο κάλυμμα με διπλό καπάκι, προβολείς xenon, θερμαινόμενα καθίσματα, αυτόματο έλεγχο κλιματισμού και πίσω αεροτομή που ενεργοποιείται με ταχύτητα. Αποκτήθηκε από τον πωλητή τον Ιανουάριο του 2024 και αυτό το 911 Speedster, έχει τώρα 2.900 μίλια και προσφέρεται στο Τέξας με νέα μπαταρία, κάλυμμα αυτοκινήτου και καθαρό τίτλο της Οκλαχόμα.

Η 997 Speedster διέθετε διευρυμένο πίσω αμάξωμα και φαρδύτερο μετατρόχιο από τη σύγχρονη Carrera, καθώς και αλουμινένιο παρμπρίζ, αλουμινένιες επιφάνειες θυρών, μπροστινό προφυλακτήρα και μπροστινά φτερά από την 911 Sport Classic, πλαϊνές ποδιές τύπου 997 GT2 και διπλό αλουμίνιο κάλυμμα με μετατρέψιμο επάνω μέρος. Αυτό το αντίτυπο είναι φινιρισμένο σε Pure Blue με μαύρο μαλακό καπάκι και ο πρόσθετος εξοπλισμός περιλαμβάνει προβολείς bi-xenon, πίσω φώτα LED, φώτα ημέρας, αισθητήρες στάθμευσης ParkAssist, πίσω αεροτομή που ενεργοποιείται με την ταχύτητα και διπλές εξόδους εξάτμισης.

Οι ζάντες αλουμινίου Sport Classic 19″ με κλιμακωτό πλάτος τοποθετούνται με ελαστικά Michelin Pilot Sport 4S 235/30 εμπρός και 305/30 πίσω. Η πέδηση πραγματοποιείται με τετράτροχα φρένα Porsche Ceramic Composite, με κίτρινες δαγκάνες με το σήμα της Porsche.

Το πιλοτήριο δύο θέσεων περιλαμβάνει θερμαινόμενα σπορ καθίσματα επενδυμένα με μαύρο δέρμα με κεντημένη γραφή Speedster στα προσκέφαλα. Οι παροχές περιλαμβάνουν το πακέτο Sport Chrono, ηχοσύστημα Bose, αυτόματο έλεγχο κλιματισμού και PCM με Bluetooth και πλοήγηση. 

Το δερμάτινο τιμόνι πλαισιώνει ένα κεντρικό στροφόμετρο με κόκκινη γραμμή 7.400 rpm μαζί με ταχύμετρο 200 mph και μετρητές θερμοκρασίας λαδιού, πίεσης λαδιού, θερμοκρασίας ψυκτικού και στάθμης καυσίμου. Το ψηφιακό χιλιομετρητή δείχνει 2.900 μίλια, μερικά από τα οποία προστέθηκαν υπό την τρέχουσα ιδιοκτησία.

Το flat-six των 3,8 λίτρων μοιράστηκε με τη σύγχρονη Carrera GTS και διαθέτει το Exclusive Powerkit της Porsche καθώς και ένα σύστημα Sport Exhaust με μαύρα τελειώματα. Η εργοστασιακή απόδοση ήταν 408 ίπποι και 310 lb-ft ροπής.  ισχύς μεταδίδεται στους πίσω τροχούς μέσω ενός αυτοματοποιημένου κιβωτίου ταχυτήτων διπλού συμπλέκτη PDK επτά ταχυτήτων. Η αναφορά απο την εταιρεία πιστοποιήσεων Carfax, δεν δείχνει ατυχήματα ή άλλες ζημιές.

 

 

 

 

Το επόμενο Toyota Kluger θα είναι ηλεκτρικό!

Η επόμενη γενιά του κορυφαίου σε πωλήσεις SUV της οικογένειας Toyota Kluger θα μπορούσε να πωλείται αποκλειστικά με ηλεκτρική ενέργεια, σύμφωνα με μια μη επαληθευμένη έκθεση στο εξωτερικό. Το επταθέσιο Kluger που πωλείται ως Highlander στη Βόρεια Αμερική, σχεδιάζεται να κατασκευαστεί ως ηλεκτρικό, σε εργοστάσιο στο Κεντάκι.

Η Toyota έχει επιβεβαιώσει προηγουμένως σχέδια για την κατασκευή ενός μεγάλου, επταθέσιου ηλεκτρικού SUV στο εργοστάσιο του Κεντάκι από το 2025. Προηγουμένως εικαζόταν ότι το ανώνυμο μοντέλο θα υιοθετούσε το σήμα BZ5X, σύμφωνα με την αυξανόμενη οικογένεια ηλεκτρικών οχημάτων BZ (Beyond Zero), αλλά εάν η αναφορά απο τον αυτοκινητιστικότύπο είναι ακριβής, το όχημα μπορεί να υιοθετήσει το όνομα Kluger.

Η Toyota έχει επιβεβαιώσει προηγουμένως σχέδια για την κατασκευή ενός μεγάλου, επταθέσιου ηλεκτρικού SUV στο εργοστάσιο του Κεντάκι από το 2025. Το νέο μεγάλο ηλεκτρικό SUV της Toyota πρόκειται να δημιουργήσει μια έκδοση Lexus, που αναμένεται να ονομάζεται TZ – με τον ίδιο τρόπο που το Lexus LX βασίζεται στο Toyota LandCruiser.

Το ηλεκτροκίνητο Kluger θα κατασκευαστεί στο εργοστάσιο της εταιρείας στο Κεντάκι, με μπαταρίες που θα κατασκευάζονται στη νέα της μονάδα παραγωγής στη Βόρεια Καρολίνα. Το νέο μεγάλο ηλεκτρικό SUV της Toyota πιστεύεται ότι είχε δώσει μια εικόνα του BZ Large SUV concept, που παρουσιάστηκε το 2021.

Η τρέχουσα σειρά Kluger στην Αυστραλία τροφοδοτείται από έναν τετρακύλινδρο turbo-βενζινοκινητήρα 2,4 λίτρων ή έναν υβριδικό βενζινοκινητήρα 2,5 λίτρων. Η ισχύς του V6 διακόπηκε στις αρχές του 2023.

Αφού δέχθηκε πυρά τα τελευταία χρόνια επειδή άργησε να συμμετάσχει στον ηλεκτρικό ανταγωνισμό, παρόλο που ήταν η πρώτη που κυκλοφόρησε ένα υβριδικό μαζικής παραγωγής, στο Prius που παρουσιάστηκε στο εξωτερικό το 1997, η Toyota ανακοίνωσε σχέδια να διαθέσει μια ποικιλία ηλεκτρικών οχημάτων στα επόμενα χρόνια.

«Είμαστε πάντα δεσμευμένοι στην κατασκευή BEV  είπε ο David Christ, γενικός διευθυντής του τμήματος Toyota στις ΗΠΑ,  μετά το ντεμπούτο αυτής της εβδομάδας του τετρακίνητου 4Runner 2025 και θα δείτε περισσότερα BEV από εμάς στο μέλλον.»

Στην Αυστραλία, η Toyota προσφέρει επί του παρόντος μόνο ένα ηλεκτρικό μοντέλο, το BZ4X που έφθασε πρόσφατα , ενώ το πολυτελές τμήμα της Lexus προσφέρει δύο – τα UX300e και RZ300e SUV.

Ενώ το Kluger/Highlander φένεται οτι θα γίνει ηλεκτρικό, το Grand Highlander, μια διευρυμένη έκδοση του Kluger που πωλείται μόνο στη Βόρεια Αμερική, με το δικό του αδερφάκι Lexus TX, σχεδιάζεται να διατηρήσει έναν βενζινοκινητήρα.

Τα τρέχοντα Grand Highlander και Lexus TX που παρουσιάστηκαν στις ΗΠΑ το 2023 δεν κατασκευάζονται ως δεξιοτίμονα.

Αντίο Bentley W12

0

Με την ιδέα να ωριμάσει για λίγο περισσότερο από 20 χρόνια, ο κινητήρας W12 θα πρέπει να μπαίνει στην ακμή του, αλλά δυστυχώς οι κανονισμοί εκπομπών ρύπων και η επίθεση του ηλεκτρισμού, έχουν κάνει έναν άλλο πολυκύλινδρο. Τώρα είναι στην τελευταία του φάση ζωής, δεν διατίθεται σε ενσωματωμένη Bentley, αλλά σίγουρα μπορείτε να παραλάβετε έναν από το απόθεμα. 

Δεν υπάρχει ακόμη ημερομηνία λήξης της παραγωγής, αλλά είναι θέμα εβδομάδων και όχι μηνών. Το W12 , που παρουσιάστηκε στην επανεκκίνηση της μάρκας υπό την ιδιοκτησία του Ομίλου Volkswagen στις αρχές του αιώνα, είναι το θεμέλιο πάνω στο οποίο χτίστηκε η επιτυχία της σύγχρονης Bentley. 

Ήταν πάντα ένας κινητήρας απόδοσης ενός πολύ διαφορετικού είδους, στον οποίο η τιμή της ροπής, σημαίνει πολύ περισσότερα από την τιμή ισχύος, και το μέγεθός του είναι να διασφαλίζει ότι λειτουργεί με όσο το δυνατόν λιγότερη πίεση και όσο το δυνατόν περισσότερη φινέτσα.

Ο W12 είναι το είδος του κινητήρα που ευδοκιμεί στο να καλύπτει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρόνο, ενώ δεν παρουσιάζει αίσθηση άγχους ή κινδύνου στον οδηγό του. Εξαιρετικά υπερσχεδιασμένος και μόλις που ακούγεται ακόμα και κάτω από βαριά φορτία γκαζιού, είναι ένας κινητήρας απόδοσης πολύ διαφορετικού είδους.

Η εξαφάνιση ενός τέτοιου σπουδαίου κινητήρα δεν μοιάζει καθόλου με πρόοδο, δεδομένου του πόσες εξελίξεις έχουν γίνει σε αυτόν τις τελευταίες δυόμισι δεκαετίες για τη βελτίωση  του, βελτιώνοντας παράλληλα την απόδοσή του και μειώνοντας τις εκπομπές του.

Πώς κατασκευάστηκε ο κινητήρας W12

Η διαμόρφωση του κινητήρα W12, που ευνοήθηκε αποτελεσματικά ως κοντύτερος V12 για καλύτερη χωροταξία, χρησιμοποιήθηκε σε εφήμερες εφαρμογές αεροσκαφών και μηχανοκίνητου αθλητισμού, πριν τελικά εμφανιστεί σε αυτοκίνητο δρόμου στο Audi A8 του 2001. Χρησιμοποίησε επίσης στα Phaeton και Touareg της Volkswagen , αλλά η εφαρμογή του έγινε πιο διάσημη στις διάφορες Bentley.

Από τότε που εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο Continental GT το 2003, ο W12 είχε βελτιώσει την ισχύ του κατά 34% και την ροπή του κατά 54%, κορυφώνοντας στους 740 ίππους και τα 738 λίβρες πόδια στο Batur του 2023, ενώ οι εκπομπές CO2 έχουν μειωθεί κατά 25% (αυτό εισήλθε σε δεύτερη γενιά το 2015).

Κάθε κινητήρας 254 κιλών, χρειάζεται 30 άτομα έξι και μισή ώρες για να κατασκευαστεί από 294 εξαρτήματα και στη συνέχεια δοκιμάζεται για 21 και μισό λεπτά έως τις 3800 rpm και φορτίο 221 lb ft. Επιπλέον, κάθε ένας στους εκατό διαλέγεται για μια δοκιμή οκτώ ωρών στις 6000 rpm και 664 lb ft.

Η ανάπτυξή του ήταν αυστηρή. Οι δοκιμές περιελάμβαναν 100 ώρες κατ’ ευθείαν με τέρμα γκάζι και μια δοκιμή βαθιάς θερμικής κρούσης, στην οποία λειτούργησε με πλήρη ισχύ σε θερμοκρασία ψυκτικού 100 βαθμούς C πριν κλείσει, ξεπλύθηκε με ψυκτικό στους -30 βαθμούς Κελσίου και στη συνέχεια λειτούργησε κατευθείαν στους 110 βαθμούς Κελσίου όχι λιγότερο από 400 φορές.

Ο κινητήρας διαθέτει τρία ξεχωριστά κυκλώματα ψύξης και δύο ξεχωριστά συγκροτήματα εξάτμισης, ενώ το σύστημα διαχείρισής του έχει περίπου 42.000 παραμέτρους.

Η τεχνολογία εξοικονόμησης καυσίμου, περιλαμβάνει αποδοτικούς υπερσυμπιεστές twin-scroll και τεχνολογία απενεργοποίησης κυλίνδρων που σε έξι κυλίνδρους κλείνει τις βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής, ψεκασμό καυσίμου και ανάφλεξη κάτω από τις 3000 rpm και 221 lb ft στην τρίτη έως την όγδοη ταχύτητα.

Μέχρι να τελειώσει η παραγωγή, περισσότερα από 105.000 αντίτυπα του W12 θα έχουν κατασκευαστεί στο εργοστάσιο Crewe, περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο 12κύλινδρο κινητήρα στη σύγχρονη εποχή. Η συνολική απόδοση αυτών των κινητήρων θα είναι μεγαλύτερη από έξι εκατομμύρια ίππους.

Πηγή: Autocar

 

Hyper SSR 1224 PS: Η ανάσα του δράκου!

0

Το Hyper SSR είναι μέρος της νέας υπο-μάρκας Hyper performance με τρεις παραλλαγές, με πολυτελές εσωτερικό και αεροδυναμική σχεδίαση. Η πρωτοποριακή τεχνολογία του supercar, οι πινελιές από ανθρακονήματα, η κάθετη δύναμη 220 lbs και η μπαταρία 75 kWh το ξεχωρίζουν από τους ανταγωνιστές του.

Η Κίνα έχει επιτέλους ένα υπεραυτοκίνητο χάρη στον όμιλο Guangzhou Automobile Group (GAC) που ονομάζεται Hyper SSR. Το τέρας των 1.207 ίππων διαθέτει πόρτες πεταλούδας και ισχυρό χρόνο επιτάχυνσης γθα τα 0-100 χλμ/ώρα στα 1,9 δευτερόλεπτα, χάρη στους τρεις ηλεκτρικούς κινητήρες του.

Αρχικά ως μέρος της σειράς Aion, η GAC αποφάσισε να μετατρέψει τη σειρά Hyper στη δική της εμπορική μάρκα για να της δώσει μεγαλύτερο κύρος. Βοηθά βεβαίως να δικαιολογηθεί η τιμή του σχεδόν 230.000 $ του σπορ αυτοκινήτου, που το τοποθετεί στο ίδιο βάθρο, με μερικές από τις καλύτερες μάρκες επιδόσεων στον κόσμο.

Με γνωστή συνταγή!

Το SSR είναι ένα ακρωνύμιο για τις λέξεις “Super, Sport, Race” και προσφέρεται σε τρεις παραλλαγές: Hyper SSR, Hyper SSR Sprint και Hyper SSR Ultimate. Το ελκυστικό κουπέ,  μοιάζει σαν ένα μίγμα πολλών διαφορετικών εξωτικών αυτοκινήτων που έχουμε δει με την πάροδο του χρόνου.

Η εταιρεία προφανώς ξέρει τι κάνει, καθώς περιλαμβάνει όλα τα είδη εξοπλισμού που θα μπορούσατε να περιμένετε από ένα εξωτικό αυτοκίνητο κορυφαίας τεχνολογίας, όπως άφθονες πινελιές από ανθρακονήματα, ειδικές ζάντες, ρότορες από ανθρακονήματα, τεράστιες κόκκινες δαγκάνες φρένων και εσωτερικό λουσμένο με δέρμα, Αλκαντάρα αλλά και περισσότερες ίνες άνθρακα. Η εταιρεία λέει ότι το «αεροσκάφος», δημιουργεί 220 λίβρες κάθετης δύναμης.

Το εσωτερικό είναι σχετικά απλό με μια μεγάλη οθόνη αφής 14,6 ιντσών στο κέντρο και μια μικρότερη οθόνη 8,8 ιντσών πάνω από το τιμόνι στο ταμπλό που λειτουργεί ως πίνακας οργάνων. Το τιμόνι ξαφνιάζει, αφού είναι ιδιαίτερα ορθογώνιο.

Εξωπραγματικές επιδόσεις

Υπάρχουν κάπως αντικρουόμενες αναφορές για την πραγματική ισχύ του οχήματος, με κάποιους να λένε 1.207 ίππους και 907 lb-ft ροπής και άλλους να ανεβαίνουν στους 1.224 ίππους. Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι η εταιρεία λέει ότι οι αργότερες εκδόσεις θα επιταχύνουν από 0-100 χλμ/ώρα σε 2,3 δευτερόλεπτα, ενώ οι γρηγορότερες θα φτάσουν τα 1,9 δευτερόλεπτα. Η τελική ταχύτητα περιορίζεται στα 250 χλμ/ώρα!

Δεν υπάρχουν πολλά supercars που μπορούν να πλησιάσουν αυτούς τους χρόνους επιτάχυνσης. Το όχημα διαθέτει ένα πακέτο μπαταριών 75 kWh που το βοηθά να προσφέρει μια θεωρητική αυτονομία 505 χλμ.

 

 

Η Tesla μειώνει το κόστος συνδρομής στα δίκτυα Supercharger για τα άλλα EV

Η Tesla μείωσε το κόστος του συστήματος μέλους που παρέχει στους οδηγούς άλλων ηλεκτρικών οχημάτων, πρόσβαση με έκπτωση στο δίκτυο Supercharger .

Στο πλαίσιο του προγράμματος μέλους, οι οδηγοί ηλεκτρικών αυτοκινήτων που δεν ανήκουν στην Tesla μπορούν να πληρώνουν μηνιαία χρέωση, που τους επιτρέπει να φορτίζουν το όχημά τους χρησιμοποιώντας το δίκτυο Supercharger με την ίδια έκπτωση που λαμβάνουν οι ιδιοκτήτες Tesla.

Το πρόγραμμα κόστιζε προηγουμένως 10,99 £ το μήνα, αλλά η Tesla το μείωσε τώρα σε 8,99 £ ενώ εισήγαγε επίσης μια επιλογή ετήσιας συνδρομής 90 £. Το πρόγραμμα συνδρομής εκτελείται μέσω της εφαρμογής Tesla, η οποία απαιτείται επίσης για πρόσβαση στους φορτιστές V3 της εταιρείας. Οι νεότεροι φορτιστές V4 δέχονται επίσης ανεπαφικές πληρωμές.

Η Tesla χρησιμοποιεί μια στρατηγική τιμολόγησης μεταβλητού ποσοστού, επομένως το κόστος χρέωσης τόσο για ιδιοκτήτες/μέλη όσο και για μη μέλη της Tesla ποικίλλει ανάλογα με την τοποθεσία και την ώρα της ημέρας – αλλά γενικά τα μέλη εξοικονομούν περίπου 10 p ανά kWh.

Για παράδειγμα, από τις 08:00 π.μ. έως τα μεσάνυχτα, η χρέωση στην τοποθεσία Tottenham Hale Supercharger στο Λονδίνο κοστίζει επί του παρόντος 47 p ανά kWh για τους ιδιοκτήτες και τα μέλη της Tesla και 63 p ανά kWh για τα μη μέλη.

Η Tesla λειτουργεί επί του παρόντος 140 εγκαταστάσεις Supercharger, με συνολικά περισσότερους από 1400 φορτιστές, στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ιρλανδία. Προς το παρόν, 42 από αυτούς τους ιστότοπους είναι ανοιχτοί σε ηλεκτρικά οχήματα εκτός Tesla, με 477 φορτιστές που δέχονται συνδέσεις CCS.

Το σύστημα ιδιότητας μέλους λειτουργεί επίσης σε όλη την Ευρώπη, έτσι οι συνδρομητές θα έχουν τη δυνατότητα να επωφελούνται από μειωμένες χρεώσεις σε συμβατές τοποθεσίες Supercharger στην ήπειρο.

Πηγή: Autocar

Alfa Romeo Junior: ξεκινάει με το Speciale!

Η Alfa Romeo έβαλε το Junior configurator στο διαδίκτυο ( πρώην Μιλάνο ): προς το παρόν διαθέσιμο μόνο στη σειρά Special launch, το B-Suv μπορεί να παραγγελθεί με υβριδικό σύστημα κίνησης 136 HP, στην τιμή των 31.900 ευρώ, ή 100% ηλεκτρικό, με κινητήρα 156 HP και τιμοκατάλογο που ξεκινά από 41.500 ευρώ.

Κινητήρες και τεχνικά στοιχεία.

Το υβριδικό Junior διαθέτει τον τρικύλινδρο 1.2 με 136 HP και 230 Nm μέγιστης ροπής, σε συνδυασμό με ηλεκτροκινητήρα 29 HP και αυτόματο κιβώτιο έξι σχέσεων. Η μέγιστη ταχύτητα είναι 206 km/h, ενώ το «μηδέν εκατό» καλύπτεται σε 8,9 δευτερόλεπτα. Η δηλωμένη κατανάλωση είναι 19,2 χλμ./λίτρο, ενώ οι εκπομπές CO2 είναι 117 γρ./χλμ. Η ηλεκτρική έκδοση διαθέτει κινητήρα με ισχύ 156 HP και ροπή 260 Nm, επιτυγχάνει μέγιστη ταχύτητα 150 χλμ/ώρα και φτάνει τα 100 χλμ/ώρα από στάση σε 9 δευτερόλεπτα. Η χωρητικότητα της μπαταρίας είναι 54 kWh, για μέση αυτονομία 408 χλμ (584 στην πόλη).

Βασικός εξοπλισμός. 

Το Junior Speciale διαθέτει ζάντες αλουμινίου 18 ιντσών, μαύρες ματ λεπτομέρειες με ένθετα Rosso Brera, προβολείς LED, ηλεκτρική πίσω πόρτα και ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες. Στο αυτοκίνητο βρίσκουμε ψηφιακά όργανα 10,25″, infotainment με συνδεδεμένο πλοηγό, αυτόματο έλεγχο κλιματισμού, φώτα περιβάλλοντος, πίσω αισθητήρες και κάμερα, χειριστήρια αλλαγής ταχυτήτων στο τιμόνι, αναδιπλούμενη πλάτη 60/40. Η ηλεκτρική έκδοση προσθέτει τον ενσωματωμένο φορτιστή 11 kW, το καλώδιο mode 3 και το Easy Wallbox 2,3 kW. Η σουίτα Level 2 Adas ολοκληρώνει: προσαρμοστικό cruise control, αυτόματο stop&go σε μποτιλιαρίσματα και ενεργή συντήρηση τροχιάς, αυτόματο φρενάρισμα έκτακτης ανάγκης και αναγνώριση οδικών σημάτων.

Επιλογές και αξεσουάρ. 

Το αμάξωμα είναι στάνταρ σε λευκό παστέλ. κατόπιν αιτήματος Nero Tortona (600 ευρώ), τα μεταλλικά Avorio Galleria, Blu Navigli και Grigio Arese στα 900 ευρώ ή Rosso Brera στα 1.200 ευρώ. Η μαύρη οροφή με αντίθεση κοστίζει 300 ευρώ παραπάνω. Το Special Sport Pack (2.500 ευρώ) προσθέτει το σπορ τιμόνι και τα καθίσματα Sabelt σε Alcantara και βινύλιο με ηλεκτρική ρύθμιση για τον οδηγό. Το Special Techno Pack (1.500 ευρώ) περιλαμβάνει προβολείς LED matrix, την πλάκα ασύρματης φόρτισης smartphone και περιμετρικούς αισθητήρες στάθμευσης. Η ηλεκτρικά ανοιγόμενη πανοραμική οροφή κοστίζει 1.350 ευρώ.

Πηγή: Quattroruote

Renault 4: Έρχεται το Retro Electric Crossover!

0

Η στρατηγική ηλεκτροκίνησης της Renault παίρνει μια νοσταλγική τροπή, με την αναβίωση του εμβληματικού Renault 4, μετά την κυκλοφορία του νέου 5 E-Tech. Με την εμφάνιση του concept 4EVER Trophy, το subcompact crossover υπόσχεται ένα συνδυασμό ρετρό στυλ και σύγχρονης τεχνολογίας. Το πλήρως ηλεκτρικό Renault 4 πρόκειται να κυκλοφορήσει το 2025, στοχεύοντας σε ευρωπαϊκές και επιλεγμένες παγκόσμιες αγορές.

Το ντεμπούτο του νέου 5 E-Tech, ήταν μόνο η αρχή των προσπαθειών της Renault να προσθέσει συναισθήματα στην διευρυνόμενη γκάμα ηλεκτρικών μοντέλων της, ανακαλύπτοντας εκ νέου μερικά από τα πιο επιτυχημένα και εμβληματικά μοντέλα της από το παρελθόν.

Ακολουθεί η αναγέννηση μιας από τις πιο σημαντικές πινακίδες της γαλλικής μάρκας, του Renault 4, με μια καριέρα που διήρκεσε τέσσερις δεκαετίες, από το 1961 έως το 1994, με πάνω από 8 εκατομμύρια πωλήσεις παγκοσμίως.

Έχοντας ήδη πάρει μια γεύση του 4EVER Trophy concept, το υψηλών προδιαγραφών Renault 4, έχει προγραμματιστεί να βγει σε εκθέσεις σε όλη την Ευρώπη και σε επιλεγμένες παγκόσμιες αγορές το 2025. Σε αυτό το άρθρο, συγκεντρώσαμε όλες τις πληροφορίες που έχουμε για τη σχεδίαση και τις τεχνικές προδιαγραφές του, συνοδευόμενες από ένα νέο σύνολο αποδόσεων που δημιουργήσαμε με βάση τις πιο πρόσφατες κατασκοπευτικές λήψεις, καθώς και τις εικόνες διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας.

Η γαλλική αυτοκινητοβιομηχανία επιβεβαίωσε αρχικά το Renault 4 ως μέρος της στρατηγικής ηλεκτροκίνησης τον Ιούνιο του 2021. Αυτή η αποκάλυψη περιελάμβανε teasers που έδειχναν τη μάσκα, τη φωτεινή υπογραφή και τις σιλουέτες τόσο των επιβατικών όσο και των LCV (ελαφρών επαγγελματικών οχημάτων) των σύγχρονων ερμηνειών του εμβληματικού Χάτσμπακ 4L (1961-1994) και το αντίστοιχο van 4 Fourgonette (1965-1992).

Ωστόσο, η πιο αποκαλυπτική προεπισκόπηση του επερχόμενου μοντέλου παραγωγής ήταν το Renault 4Ever Trophy Concept που έκανε το ντεμπούτο του στο Παρίσι τον Οκτώβριο του 2022. Αυτή η μελέτη μας έδωσε μια καλύτερη ιδέα, για το στιβαρό στυλ και τον προϋπολογισμό του μοντέλου παραγωγής.

Ο σχεδιαστής μας έχει δημιουργήσει μια εξαιρετικά ακριβή απεικόνιση του crossover Renault 4 του 2025, αντλώντας από επίσημα teaser, πρωτότυπα που εντοπίστηκαν τον περασμένο μήνα και την ιδέα του περασμένου έτους. Οι μπροστινές και οι πίσω αποδόσεις τριών τετάρτων, αντικατοπτρίζουν το αμάξωμα και το στυλ του πρωτότυπου, αν και με ορισμένες προσαρμογές για την παραγωγή.

Αυτά είναι πιθανό να περιλαμβάνουν τροχούς μικρότερης διαμέτρου, συμβατικούς καθρέφτες και χειρολαβές θυρών, ένα πιο διακριτικό κιτ αμαξώματος και την παράλειψη του ακραίου εξοπλισμού εκτός δρόμου του concept, καθώς και το φουτουριστικό κοίλο καπό που θυσιάζει την πρακτικότητα.

Η απλή μαύρη μάσκα που περικλείει τους προβολείς LED, το θερμοκήπιο, τα κάθετα τοποθετημένα πίσω φώτα, το σχήμα των έντονων φτερών, τα τραπεζοειδή, αεριζόμενα πίσω πλαϊνά παράθυρα και η κωνική ουρά με τα πίσω φώτα σε σχήμα χαπιού, αποτελούν σαφείς αναφορές στο αρχικό 4L και πιθανότατα θα φτάσει στην παραγωγή.

Ταυτόχρονα, η γενναιόδωρη απόσταση από το έδαφος, η μεγάλη δόση πλαστικής επένδυσης στους θόλους των τροχών και τα μεγάλα άβαφα τμήματα στους προφυλακτήρες του δίνουν μια πιο περιπετειώδη στάση, σύμφωνα με στιβαρά SUV, όπως το σταθερό του Dacia Duster .

Διαστάσεις, Εσωτερικό και Τεχνολογία

Το 4 αναμένεται να αντικατοπτρίζει στενά το αποτύπωμα του concept, με μήκος 4.160 mm (163,8 ίντσες) και μεταξόνιο 2.570 mm (101,2 ίντσες), τοποθετώντας το σταθερά στην κατηγορία B-SUV. Αυτό θα το έκανε σχεδόν μισό μέτρο (19,6 ίντσες) μακρύτερο από το αρχικό 4L της δεκαετίας του ’60, αλλά 68 mm (2,7 ίντσες) πιο κοντό από το Captur με κινητήρα ICE , το οποίο είναι σήμερα το μικρότερο SUV, στην ευρωπαϊκή γκάμα της Renault.

Το εσωτερικό του Renault 4 αναμένεται να βασίζεται στη νέα ηλεκτρική πόρτα 5 E-Tech. Ενώ η έκταση αυτής της επιρροής παραμένει αβέβαιη, οι κατάσκοποι μας έπιασαν μια ματιά στο ταμπλό, αποκαλύπτοντας μια νέα διάταξη οθόνης. Παρά το συμπαγές μέγεθός της, η ηλεκτρική πλατφόρμα αναμένεται να φιλοξενήσει μια πενταθέσια καμπίνα και ένα αρκετά ευρύχωρο πορτμπαγκάζ για την κατηγορία.

Η προσέγγιση της Renault να συνδυάζει ρετρό και μοντέρνα σχεδιαστικά στοιχεία θα περιοριστεί στα μοντέλα R5 και 4, διαφοροποιώντας τα από την υπόλοιπη γκάμα. Όπως περιγράφεται από τον Chief Design Officer του Renault, Laurens van den Acker, αυτή η απόφαση είναι παρόμοια με τη στρατηγική που χρησιμοποιεί η Ford για τις πινακίδες Mustang και Bronco, επιτρέποντας στους σχεδιαστές να «αφηγηθούν ιστορίες από το παρελθόν». Άλλα EV που αντλούν από την κληρονομιά της αυτοκινητοβιομηχανίας τους όσον αφορά το στυλ περιλαμβάνουν, τα Fiat 500e, Honda e και MINI Cooper SE.

Το Renault 4 θα κατασκευαστεί σε μια εκτεταμένη έκδοση της αρχιτεκτονικής CMF-BEV που στηρίζει επίσης το R5, το επερχόμενο Alpine A5 hot hatch και τους ηλεκτρικούς διαδόχους του Nissan Micra και του Juke. Παρόμοια με το 5, αναμένεται να προσφέρει τρεις επιλογές μονοκινητήρα, εμπρός κίνησης, που αποδίδουν 94 ίππους, 121 ίππους και 148 ίππους αντίστοιχα. Ωστόσο, η Renault μπορεί επίσης να προσφέρει την επιλογή ενός δεύτερου κινητήρα τοποθετημένου πίσω, δίνοντας τους 4 τετρακίνηση.

Οι πελάτες θα έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν είτε μια μπαταρία 40 kWh είτε ένα μεγαλύτερο πακέτο 52 kWh, αντικατοπτρίζοντας τις διαθέσιμες επιλογές για το 5, παρέχοντας στο EV μια πιθανή αυτονομία έως και 249 μιλίων (400 km). Αυτά τα πακέτα είναι συμβατά με δυνατότητες γρήγορης φόρτισης DC έως 80 kW και 100 kW, αντίστοιχα. Επιπλέον, παρόμοιο με το 5, το Renault 4 αναμένεται να ενσωματώσει τεχνολογία από όχημα σε δίκτυο (V2G).

Γνωρίζουμε επίσης ότι οι νέες μπαταρίες χαμηλού κόστους θα διαθέτουν τεχνολογία νικελίου, μαγγανίου και κοβαλτίου (NMW) και θα παράγονται στη Γαλλία, όπως ακριβώς και το Renault 4, το οποίο θα κατασκευάζεται στο κέντρο ElectriCity του Ομίλου Renault.

Το R5 supermini και το crossover 4 θα χρησιμεύσουν ως αντίστοιχα μηδενικών εκπομπών για τα Clio και Captur που κινούνται με ICE.  Αυτά τα EV, με τα εμπνευσμένα ρετρό σχέδια τους, θα συμπληρώσουν τη μελλοντική γκάμα επιβατικών EV της Renault, μαζί με μοντέλα όπως το Megane E-Tech και το Scenic E-Tech . Επιπλέον, το van 4 Furgonette θα τοποθετηθεί δίπλα στα ελαφρά επαγγελματικά οχήματα της Renault, όπως τα Kangoo E-Tech και Master E-Tech.

Πηγή: Carscoops